Snad přinese třináctka štěstí

Během srpna se konají dva evropské šampionáty, plavecký a atletický. V našem magazínu Domácích novin se vám pokusíme přiblížit zajímavosti okolo našich současných závodníků těchto sportů, ale i trochu nahlédneme do historie.

Nejdříve dáme přednost plavání, protože jeho šampionát vypukne dříve.

Do skotského Glasgow, kde za tři dny začíná ME, bylo nominováno 13 českých plavců. Největší šanci na úspěch mají Simona Baumrtová a Jan Micka.

Baumrtová už tento skotský bazén velmi dobře zná. V roce 2013 zde závodila za Evropu v exhibičním souboji s výběrem USA. Tento souboj o „Atlantik“ nesl název Duel in the Pool. „Bylo to něco jedinečného, naprosto specifický závod, v němž člověk nezávodil sám za sebe, ale za celý tým,“ vzpomíná Baumrtová. Tato plavkyně už má na svém kontě bronzovou medaili z ME v dlouhém bazénu, které se konalo 2012. V tom samém roce získala bronz i z MS. Z krátkého bazénu už má dokonce i zlato i několik druhých míst. Avšak právě úspěchy z padesátky (dlouhý bazén) mají větší hodnotu.

Micka si zajistil letenku do Glasgow až na poslední chvíli, tzn. na mistrovství ČR. V předešlých nominačních závodech nemohl stratovat kvůli zdravotním problémům. Tento 23 letý plavec zatím na medaili z velkého šampionátu čeká, ale už má na kontě 4. a 5. místo, což jsou také hodnotné (ale zároveň smolná) umístění.

Právě Jan Micka drží tři národní rekordy – 400, 800 a 1500 m volný způsob. To Baumrtová je zapsána v historických tabulkách díky výkonům na 100 a 200m znak.

Z dalších našich závodníků, kteří startují na letošním ME, drží české rekordy např. Petra Chocová. Tato zkušená závodnice je dlouhodobě naší nejlepší prsařkou a proto nepřekvapí, že drží absolutní výkony ve všech třech hlavních disciplínách – 50, 100 a 200m.

Mezi muži kromě Micky najdeme v tabulkách i Jana Šefla, který před třemi lety zaplaval nejlepší český čas na 200 m motýlek. Motýlek umí skvěle i Lucie Svěcená (rekordy na 50 a 100m). A to není vše, Barbora Závadová drží dokonce čtyři česká absolutoria (400m volný způsob, 200m motýlek, 200 a 400 polohový závod).

Nejdéle nepřekonané rekordy drží Rastislav Bizub na 200m znak (6. června 1993), mezi ženami drží tento primát Jana Pechanová v disciplíně 800m volný způsob (8. července 2001).

V Glasgowě v konkurenci evropských hvězd možná přijdou další české rekordy anebo se překonají ty stávající.

Nominace na ME v Glasgow
Muži: Tomáš Franta, Filip Chrápavý, Roman Dmytrijev, Jan Micka, Petr Novák, Jan Šefl.
Ženy: Anika Apostalonová, Simona Baumrtová, Kristýna Horská, Petra Chocová, Anna Kolářová, Lucie Svěcená, Barbora Závadová.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Investiční zlato, jistota s hologramem

Švýcarské zlaté slitky s hologramem od rafinerie Argor-Heraeus představují revoluci v oblasti investičního zlata. Nejedná se jen o obyčejné zlaté cihly, ale o vyspělé technologické

Tvorba webových stránek: Webklient