Smetanka má i nadále stabilní krajskou podporu

(Aktualizováno před )

V sále Rady Pardubického kraje se uskutečnilo jednání správní rady obecně prospěšné společnosti Smetanova Litomyšl, která organizuje jeden z nejvýznamnějších hudebních festivalů v České republice. V letošním roce se navíc jednalo o jubilejní 60. ročník, který se krásně sešel s oslavami 100 let od vzniku Československa. Předsedou správní rady je hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Kraj dlouhodobě patří mezi významné nejen finanční partnery festivalu.

„Letošní ročník festivalu byl nejen jubilejní, ale také v mnoha ohledech rekordní. Celkem se uskutečnilo 41 hlavních pořadů a 111 doprovodných, což je v obou případech rekord. Ač se to může zdát neuvěřitelné, tak v průběhu 24 festivalových dní vystoupilo přes 3300 účinkujících. Potěšující je také dlouhodobě stabilní návštěvnost, která se letos pohybovala na necelých 97 procentech obsazenosti,“ uvedl hejtman a předseda správní rady Martin Netolický, který s dalšími členy správní rady diskutoval také o konkrétních programových plánech festivalu pro příští roky. „Osobně jsem přesvědčený, že festivalový program musí být co nejsrozumitelnější nejen pro fajnšmekry, ale také pro širší veřejnost. Vítám proto různé doprovodné aktivity, které se každý rok do programu zařazují,“ řekl hejtman Netolický, který se také zajímal o investice do litomyšlského zámku a zmínil také plánovanou investici do modernizace silnice II/358.

Vzhledem k tomu, že se jedná o nejvýznamnější hudební festival v regionu, je součástí dokumentu Tvář Pardubického kraje. „V minulosti nebyla situace ohledně financování festivalu jednoduchá, jelikož nebylo jasné, jakou částku festival získá nejen dlouhodobě, ale ani z roku na rok, a proto jsme navýšili krajský příspěvek na částku 1,65 milionu korun, což dokládá, že festival je pro nás velmi významnou akcí a vrcholem kulturní sezony v kraji. V letošním mimořádném roce byla krajská podpora nastavena na 2,5 milionu korun,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Festival láká nejen obyvatele Pardubického kraje, ale také celé republiky či zahraničí, což potvrzuje ředitel festivalu Jan Pikna „Z průzkumu, který jsme si nechali zpracovat, víme, že 30 procent návštěvníků pochází přímo z Litomyšle a dalších 30 procent z ostatních částí kraje. Přibližně pět procent pak představují zahraniční návštěvníci,“ upřesnil prezident festivalu Jan Pikna, který avizoval také jisté změny v rámci doprodeje volných vstupenek přímo v den festivalu. „V tuto chvíli zvažujeme možnosti, jak doobsadit volná místa, která se nám uvolní několik málo hodin před zahájením koncertu například od sponzorů, kteří je neuplatní. Tyto vstupenky bychom pak za zvýhodněnou cenu rádi nabídli k prodeji,“ dodal Pikna.

Převzato ODTUD
Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz