Slavkov obdržel ocenění za uchovávání památky obětí holocaustu

Příběhy, které by neměly být zapomenuty. Lidé, kteří prožili to nejkrutější zacházení a často je vysvobodila až smrt. 79 slavkovských židů bylo na jaře 1942 deportováno do koncentračního tábora v Terezíně s následným transportem do dalších evropských vyhlazovacích táborů. Do rodného Slavkova se vrátilo pouze 12 z nich. Smrti neunikly celé rodiny včetně malých dětí.

O tom, že Slavkov židovská komunita obývala několik staletí (první písemnou zmínku můžeme najít v roce 1294), dnes již svědčí pouze novorenesanční synagoga a zbytky židovského ghetta v blízkosti Koláčkova náměstí a také hřbitov u silnice na Rousínov. V bývalé židovské škole se dnes můžete setkat s osudy zmizelých spoluobčanů a nahlédnout do jejich života, který tak krutě ukončila lidská nenávist.

Slavkov u Brna také patřil k městům, kde byly po válce nalezeny vzácné svitky tóry. Ty byly až v roce 1964 uloženy do Westminsterské synagogy v Londýně k provizornímu deponování. Tam byl ustanoven The Westminster Czech Memorial Scroll Trust a započala snaha o rozmísťování těch svitků v dobrém stavu do synagog po celém světě. Poškozené svitky tóry byly předány muzeím a dalším organizacím k výstavním účelům. Jeden ze čtyř svitků památné slavkovské tóry získala v roce 1968 i nově založená Židovská kongregace v Nottinghamu (Nottingham Progressive Jewish Congregation). Od této chvíle tato kongregace navázala aktivní komunikaci s naším městem a její členové jsou našimi častými váženými hosty.

Podobně tomu bylo i letos, kdy 29. října dorazila téměř čtyřicetičlenná delegace v čele s dlouholetým iniciátorem vzájemného partnerství Neilem Pikem, ředitelem nadace Memorial Scroll Trust London Jeffery Ohrensteinem a ředitelem Židovského muzea v Praze Leo Pavlátem. Vedení města přijeli předat ocenění, na němž uvedli poděkování za „za úsilí věnované připomínce židovských sousedů, kteří byli vyhnáni a zavražděni nacisty za druhé světové války, jakož i celé zničené židovské komunity ve vašem městě“.

Různorodá skupina mládeže, jejich rodičů i pamětníků zahájila svou oficiální návštěvu Slavkova ranní modlitbou v synagoze. Následovalo setkání s žáky Základní školy Komenského, kteří pod vedením paní učitelky Lenky Záleské, každoročně zpracovávají eseje v anglickém jazyce o osudech židovské komunity. V obřadní místnosti pak byli oficiálně přijati starostou Michalem Boudným, kterému předali ocenění.

Poté se skupina přátel z Nottinghamu přemístila na židovský hřbitov, kde uctili památku slavkovských židů. Následovalo pak krátké pietní zastavení u nového památníku obětem světových válek, který připomíná i 67 slavkovských obětí holocaustu. Delegace po položení květin zasadila poblíž památníku cibulky krokusů, jejichž žluté květy budou každoročně připomínat židovskou tragédii.

Skupina pak navštívila také muzeum v bývalé židovské škole a položila květiny u hrobu Ruth Preissové-Matiovské. Připomněli si tak osud ženy, kterou spolu s rodinou němečtí okupanti transportovali do terezínského tábora. Od svých deseti let zde dva a půl roku tvrdě pracovala v prádelně. Paní Preissová spolu se svými rodiči útrapy přežila a vrátila se do rodného města. Zemřela v loňském roce ve věku 86 let.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak