Škola v Újezdě bude mít moderní přístavbu – minimalistický dřevěný hranol

Základní škola Plzeň – Újezd bude mít novou družinu s jídelnou. Moderně pojatá přístavba výrazně ulehčí život žákům i pracovníkům školy, nebudou už muset docházet do kilometr vzdálené stísněné staré budovy. Nový dvoupodlažní objekt, jenž je připojen ke škole, je pojat v minimalistickém stylu jako dřevěný hranol. Obvodové a vnitřní nosné konstrukce přístavby se zastavěnou plochou 210 metrů čtverečních byly navrženy jako dřevostavba, fasáda je z modřínového dřeva. Autorem projektu je projectstudio8. Zhotovitelem akce za 17 milionů korun včetně DPH je firma PALIS Plzeň, spol. s r. o., hotovo bude do konce října.

„Cílem je zpříjemnit a zkvalitnit dětem pobyt ve škole i v době, než si je rodiče vyzvednou. To plnohodnotné doplňkové vybavení školy, tedy družina s výdejnou jídel, v Újezdě chyběly. Jsem rád, že se podařilo navrhnout takto moderní objekt, navíc ve formě dřevostavby,“ uvedl primátor města Plzně Martin Zrzavecký. Součástí projektu jsou i stavební úpravy dispozic ve stávající budově školy vyvolané přístavbou.

Podle ředitelky školy Heleny Fenclové byl přesun žáků do kilometr vzdálené staré budovy náročný na koordinaci, zajišťování dohledu. „Děti také měly méně možností si hrát a využívat školní zahradu,“ uvedla ředitelka školy s kapacitou 140 dětí, škola má ročníky od prvního do pátého.

„V přízemí přístavby je chodba umožňující vstup z ulice Národní i ze dvora školy. Z této chodby je přístup do školní jídelny, sociálního zázemí jídelny, kabinetu i do stávající budovy školy a dále pak na schodiště do druhého patra přístavby. Výdejna jídel je pak přístupná přes chodbu přímo z jídelny nebo z vnějšího prostoru od Národní ulice,“ přiblížil technický náměstek primátora Pavel Šindelář. Stavba byla zahájena 14. května, hotova má být do 28. října, za město ji má na starost Odbor investic Magistrátu města Plzně.

Navazující prostory v přízemí původní budovy školy budou upraveny. Z šaten a místnosti správce bude zřízena odborná učebna s kabinetem, v původní rekreační učebně vznikne průchozí šatna, šatna bude zřízena i v části stávajícího nevyužitého prostoru, ve zbylé části bude stavebně oddělený sklad. Ve druhém patře přístavby jsou umístěny dvě místnosti vzájemně propojené skládací akustickou stěnou, každá se samostatným vstupem. Obě místnosti jsou určeny pro provoz a potřeby školní družiny, jedna z nich by navíc mohla sloužit jako výtvarná třída používaná pro účely školní výuky. Ve druhém patře jsou umístěny toalety zvlášť pro chlapce a dívky a úklidová místnost s plynovým kotlem pro vytápění přístavby. Součástí projektu je také připojení objektu přístavby na veřejnou infrastrukturu a vybudování nových zpevněných ploch.

„Finance se podařilo zajistit z přebytku rozpočtu. Je vidět, že se účelově využívají prostředky na projekty, které je nutné rychle zrealizovat,“ uvedl ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak