Search
Close this search box.

Šifrovací hra Brno, co není, jde do finále. Hráče tentokrát dovedla na Novou radnici

87 týmů na startovní čáře, 11 šifer, jedno slunečné prosincové odpoledne, usilovné přemýšlení a spousta dobrých nápadů. V sobotu 8. prosince se konalo velké finále podzimní části šifrovací hry Brno, co není. V průběhu října a listopadu se díky ní mohli lidé seznámit s dalšími strategickými projekty Brna, na které nestihla „přijít řeč“ při jarním šifrování. Šifry ve finále pak byly motivovány starší brněnskou historií a velkými projekty jako třeba připojení Brna na železnici nebo rozšíření města o okolní vesnice.

Velké finále vyvrcholilo slavnostním vyhlášením vítězů v šest hodin večer na pódiu vánočních trhů na náměstí Svobody. Z 87 týmů na startu jich do cíle v časovém limitu dorazilo 15. Na třetím místě doběhl tým MurmaŇi, na druhém My jsme tady špatně a na prvním místě s nejlepším časem tým Seznam fen.

Než si však vítězové mohli vybrat své zážitkové odměny, museli pěkně zabrat. Po odstartování hry v jednu hodinu odpoledne na Špilberku je čekaly napřed čtyři šifry rozmístěné na hradě. Díky jejich vyluštění se dostali do kasemat, kde se museli poprat s dalšími čtyřmi šiframi. A po opuštění hradu zbývaly ještě tři poslední stanoviště – v parku pod Špilberkem, u parkovacího domu Domini na Husově a na nádvoří Nové radnice u kašny s alegoriemi dvanácti měsíců. Z kasemat se sice v časovém limitu proluštilo jen 15 týmů, uvnitř ale nikdo uvězněný nezůstal. Šifrovacímu úsilí navíc přálo počasí – zatímco den před finále bylo sychravo a mlhavo, sobotní odpoledne přivítalo všechny sluncem a Špilberk nabízel krásné výhledy na prosincové Brno.

Nejrychlejší tým Seznam fen dokončil luštění poslední šifry minutu po půl čtvrté odpoledne – a byla to opravdu výjimečná rychlost, protože autoři šifer odhadli právě půl čtvrtou jako nejrychlejší možný čas, pokud se někomu bude opravdu dařit. „Nejtěžší byla jedna z šifer v kasematech, kterou bylo nutné poskládat. Pomohlo nám, že jsme uhodli finální heslo a z toho jsme odvodili postup,“ zhodnotil dojmy ze hry Pavel z týmu Červený trpaslík.

Téměř na konec došel i rodinný tým Čechovi, kteří skončili až k předposlední šifře, protože jim skončil časový limit.“Nejvíc nás bavila šifra s oblečením. A nebo ta s telefonním číslem. Kdyby se hrálo na jaře, pokračovali bychom určitě dál,“ shodli se Čechovi.

Do dalšího kola se chystá trénovat i zastupitelka pro marketing Kristýna Švarcová, která s radním pro investice Davidem Grundem na pódiu předávala ocenění vítězům. „Mám ráda únikové hry a šifrovačky. Ale jestli bude další pokračování hry a budeme s Davidem soutěžit, to už abychom začali trénovat, když jsme viděli ty šifry a jejich obtížnost,“ zhodnotila při vyhlašování výsledků.

„Máme rádi řešení problémů, takže nás baví šifrování. Chtěl bych vyzvat všechny, aby řešili problémy, někdy za to můžete i něco vyhrát,“ poděkoval vítězný tým Seznam fen za cenu, kterou si vybrali – přenocování s muzeu Anthropos přímo pod mamutem s promítáním filmu a snídaní.

Druhý tým My jsme tady špatně si vybral jako výhru výstup na pavilon Z na brněnském výstavišti. A MurmaŇi se podívají do hráze brněnské přehrady. To ale nebude všechno – budou navíc vyvezeni do výšky 50 metrů nad přehradní hráz, kde je čeká výjimečná vyhlídka. Poté plošina sjede o 20 metrů, spustí záchranný vak a úkolem účastníků bude sklouznout se vakem z 30 metrů na zem.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient