Search
Close this search box.

Severočeši: Do rady stejně jako pro řidičák

Nemáme žádného poslace, nemáme zastoupení ve vládě a nemůžeme tak slibovat žádná poslanecká či vládní řešení. Toto necháme kolegům z ostatních kandidátek. My se naopak chceme zabývat drobnými projekty a naší snahou je, co nejvíce otevřít politiku veřejnosti. Aby voliči neměli pocit, že jsou politikům užiteční jen před volbami. Tady je jedna z možností, jak se k politikům dostat blíž. Diskutujte, komentujte, doplňujte.

Do Rady stejně jako pro řidičák

Funkce radních města je nyní mírně řečeno opomíjená. Radní se potkají jednou za dva týdny aby diskutovali o navržených bodech, které připravují jednotlivé odbory, případně doporučují komise k odsouhlasení nebo neodsouhlasení. Veškerá další agenda spadá na místostarosty a starostu. Během čtyř let jsme si vyzkoušeli, že radní může fungovat jako prostředník mezi kolegy v radě i v zastupitelstvu, ale také s úředníky a může pomoci k řešení různých problémů.

V dalším volebním období bychom rádi tuto práci ještě rozšířili a jedním z našich návrhů bude možnost si předem elektronicky zarezervovat čas radních tak, aby při každém jednání mohli vyslechnout alespoň tři lidi. Každý se tak bude moci bez sebemenších problémů zaregistrovat a přednést svůj názor či nápad přímo radním.

Registrace by probíhala podobně, jako je tomu například u občanských nebo řidických průkazů. Po jednání každé rady taky vznikne veřejný dokument, kde budou vidět úkoly jednotlivých radních i s komentářem, jak jsou úkoly řešené. Takový dokument bude vázaný vždy ke každé radě. Kdokoliv se bude moci podívat, kdo daný problém řeší a v jakém je stadiu řešení.

Zároveň chceme vytvořit pozici „radního pro kontakt s veřejností“, který by již NEBYL více placen z městského rozpočtu, přesto by byl dispozici minimálně 2x týdně v hodinách přívětivých pro veřejnost. Lidé by za takovým radním mohli chodit s dotazy, on by tyto požadavky převzal, připravil pro jednotlivé odbory a získal by odpovědi, o kterých ale následně může dál diskutovat. Zároveň by pomáhal, případně radil pořadatelům akcí, jak získat povolení k pořádání akce, záboru, informoval by o zákonných povinnostech pořadatele apod.

Vycházíme také z již zavedených setkání veřejnosti s tajemníkem města, kde se ukazuje, že setkání s vedoucími odboru, kteří mají veškeré informace z úřadu, může urychlit řešení problémů nebo jim předcházet. Případně dál rozvíjet zajímavé nápady veřejnosti.

Podobně by fungoval také „radní pro kontakt s veřejností“, ale jeho výhodou je, že má informace napříč politickým spektrem a dokáže odpovědět i na otázky, které úzce souvisí s plány politiků, případně může naopak přinést nápady veřejnosti do koalice.

Přínosy:

1. Větší kontakt radních / politiků s veřejností
2. Ulehčení práce úředníkům (radní dokáže po nasbírání informací přesně formulovat dotaz, což povede k menší časové náročnosti přípravy odpovědi)
3. Do rady by vstupovali lidé, kteří mají čas na takovou práci

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient