Senioři v Krnově budou mít svůj komunitní dům

Ještě letos začne přeměna jedné z budov bývalé školy v Kostelci na komunitní dům pro seniory. K předání staveniště dodavatelské firmě, kterou je hornobenešovská společnost Jurčík – stavebnictví, došlo začátkem týdne, objekt přebuduje do konce příštího roku. Náklady na přestavbu dosáhnou devatenácti milionů korun. Město ze svého rozpočtu ale zaplatí o šest milionů méně. Ty mu poskytne formou dotace ministerstvo pro místní rozvoj.

Byty pro seniory vzniknou v budově blíže cesty, v níž dříve byla jídelna a školní družina. „Vybudováno bude celkem deset bytů s podlahovou plochou kolem čtyřiceti metrů čtverečních, které doplní sdílené prostory a technické zázemí. Stavební úpravy spočívají ve změně dispozičního členění místností, vestavbě podkrovních prostor, výměně výplní všech stavebních otvorů, provedení nových skladeb podlah, nových povrchů podhledů a stěn, výměně rozvodů všech instalací, zařizovacích předmětů a technických zařízení. Dojde také ke zhotovení nové výtahové šachty,“ popsala vedoucí odboru veřejných zakázek Klára Hazuchová.

Pro koho jsou byty prioritně určeny, prozradila radní Pavla Löwenthalová: „Chtěli bychom je poskytnout místním občanům, kteří jsou soběstační, avšak je pro ně už obtížné žít samostatně ve svém domě či bytě. Tím, že tyto byty vybudujeme přímo v Kostelci, chceme lidem nabídnout možnost dále žít ve své čtvrti, neopustit své kořeny a přátele stěhováním do stávajících domů s pečovatelskou službou či domova pro seniory.“

V druhé budově, jejíž součástí je i malý tělocvičný sálek, měly být podle původního záměru umístěny sdílené prostory pro spolky, pobočka městské knihovny a expozice věnovaná sousednímu kostelu sv. Benedikta. V letošním roce ale došlo ke změně. O její koupi projevila zájem zřizovatelka soukromé školy MŠ a ZŠ Klíček, aby mohla rozšířit svou činnost o druhý stupeň základní školy. „Prostory budou využívány jako základní škola Montessori. Potřebujeme vytvořit tři třídy pro oddělená trojročí, první až třetí ročník, čtvrtý až šestý ročník a sedmý až devátý ročník. Protože budova již jako škola sloužila, je pro tento účel ideální. Také záměr města vytvořit z druhé budovy komunitní dům pro seniory je pro nás velmi přínosný, protože součástí naší vzdělávací koncepce je setkávání a vzájemná spolupráce se starší generací,“ uvedla ve své žádosti ředitelka školy Kateřina Sidopulu. Zastupitelé jí vyhověli a na svém zasedání v září schválili prodej nemovitosti manželům Sidopulu za dva miliony korun.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.