Senátoři se rozhodli zachraňovat už asi nezachranitelné

Čeští senátoři podpořili zákaz prodeje jednorázových brček a nádobí. Navíc ještě navrhli, aby se zákaz vztahoval i plastové vatové tyčinky. Ministr životního prostředí Richard Brabec jim přislíbil, že o tom bude ještě kabinet jednat.

To však není vše, o čem senátoři ohledně tohoto tématu na svém zasedání jednali. Podpořili i snížení spotřeby plastových nádob na potraviny a plastových nápojových kelímků. Diskutovali i o sběru plastových nápojových lahví, čímž se v poslední době zabývá Evropská komise. Její členové požadují po členských státech, aby do sedmi let zajistily sběr alespoň 90 procent jednorázových plastových lahví od nápojů. Navrhují systém vratných záloh.

„Já si myslím, že tady metoda, že bychom měli vychovávat, přesvědčovat, motivovat prostě nestačí, že ten rychlík už ujel, že teď už musí přijít skutečně ta nařízení, případně sankce a příkazy ke spoluúčasti na likvidaci plastů těch, kteří je používají. My jsme jim to jako politici v minulosti, a naši předchůdci, umožnili, všichni výrobci to využili a teď ten zápas o to, dostat to do nějakých přijatelných kolejí bude těžký, ale je nutný,“ uvedl předseda Senátu Milan Štěch při včerejším jednání.

Evropská unie se snaží různými opatřeními snížit znečištění oceánů plasty. Zatímco některé plastové výrobky se mohou zakázat vyrábět, u některých to možné není, a proto se Evropská komise snaží přijít na efektivnější způsob jejich likvidace, což se týká např. hygienických vložek, vlhčených ubrousků či balónků. Za úkol si Evropská komise dala i vymyslet výrobu nápojových lahví, u kterých by víčka byla pevně připojena.

Aby se zachránil svět od plastů, na to však nestačí jen Evropa. Musely by se přidat i další světadíly…

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.