Semily si připomněly sté výročí vzniku republiky

(Aktualizováno před )

Slavnostním odhalením památníku padlých za 1. světové války a zasazením památné lípy jsme si v Semilech 20. října t.r. připomněli letošní 100. výročí vzniku samostatného Československa.

Slavnostní akt odhalení památníku slovem zahájila starostka města Semily Bc. Lena Mlejnková, která ve své řeči přivítala přítomné hosty i veřejnost a připomněla v krátkosti historii a vývoj naší republiky a význam demokracie v naší společnosti a novodobé historii.

Bc. Lena Mlejnková: “Děkuji paní Mgr. Lence Holubičkové, která přišla s myšlenkou vybudování památníku obětem 1. světové války. Mohli jsme si tak u příležitosti oslav výročí republiky připomenout osudy 320 lidí, kteří za ni položili svůj život a přinesli tak oběť nejvyšší. Paní Holubičková se dlouhodobě věnuje mapování této historie a díky jejímu podnětu Semily získaly velmi důstojné pietní místo.”

Samotného odhalení čtyř pamětních desek se jmény padlých se následně spolu se starostkou města chopila historička a autorka knih Hrobům v dáli Mgr. Lenka Holubičková, radní Libereckého kraje Ing. Květa Vinklátová a plukovník Ing. Miroslav Brázda, ředitel Krajského vojenského velitelství Liberec. Poté následovalo položení věnců a květin a vypálení čestné salvy na počest padlým hrdinům. Součástí oficiální části programu bylo i vysazení památné lípy, stromu republiky, která nám bude navždy připomínat 100. výročí založení samostatného Československa.

Poté se všichni přítomní společně v doprovodu členů Sdružení přátel vojenské historie SEVER 2013 z Jablonce nad Nisou vydali v průvodu na semilský Ostrov, kde proběhla atraktivní ukázka historické bitvy z období první světové války.

“Touto akcí však v Semilech oslavy 100 let vzniku republiky zdaleka nekončí – o následujícím víkendu, tj. 27. října, bude v Husově sboru sloužena ekumenická bohoslužba a Podkrkonošský symfonický orchestr nacvičil při této příležitosti Smetanovu Vltavu, kterou přednese v podvečer 100. výročí vzniku samostatné Československé republiky v sále Kulturního centra Golf.” doplnila starostka.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz