Search
Close this search box.

Semilští filmotoči se již popáté zúčastnili workshopu v Jelení hoře

Ve dnech 19. až 25. února 2018 se v polské Jelení Hoře odehrál festival ZOOM: Sblížení a ve stejné době proběhla i finální část projektu Česko-polská filmová kumunita, který odstartoval loni na podzim na facebooku a měl za cíl předávání zkušeností mezi českými a polskými filmovými tvůrci. Projektu se zúčastnilo také 11 studentů ze Semil a okolí, kteří pracovali společně s Poláky na krátkých filmech. Vznikly tak čtyři krátké filmy – animovaný, hraný, dokument a videoart. Všechny filmy budou odprezentovány v květnu při dalším večeru věnovaném semilským Filmotočům v kině Jitřenka.

Festival ZOOM patří k největším polským festivalům promítajícím filmy mladých nezávislých tvůrců z celého světa, a také proto se v programu festivalu objevily diskuze nad tématy, která aktuální nezávislé filmy z Evropy zobrazovaly. Odehrála se tak například diskuze na téma migrace, ale diskutovalo se také o tom, jak lépe prodat region Podkrkonoší českým a polským kinařům. V rámci této diskuze vystoupila také zaměstnankyně libereckého magistrátu Pavlína Kuchtová, která má na starosti pomoc filmařům na Liberecku. V rámci programu festivalu ZOOM nechyběly ani archivní filmy ze Semilska a Českého ráje, které budou mít diváci možnost vidět v rámci podzimní kolekce festivalu Fokus Fest, stejně jako archivní filmy z polského podhůří.

V roce 2018 dojde ještě k jednomu napojení na česko-polskou spolupráci. Filmový festival ZOOM: Sblížení bude ještě významněji spolupracovat na festivalu Fokus Fest 2018. Ve spolupráci s polskou stranou totiž vznikl projekt Filmový ráj: tradice, současnost a budoucnost regionu, který má za cíl mimo jiné přiblížit polský film Čechům a český film Polákům. Cílem projektu je nejen setkávání mladých zájemců o film z obou zemí a uspořádání festivalů, kde nebudou chybět diskuze, přednášky, setkávání s filmovými tvůrci, ale zároveň projekce filmů, které mají větší vztah k regionu. Projekt Filmový ráj: Tradice, současnost a budoucnost regionu je finančně podpořen z Fondu mikroprojektů v rámci programu přeshraniční spolupráce Interreg V-A Česká republika – Polsko.

„V rámci spolupráce mezi oběma festivaly se tak diváci mohou těšit na výběr vítězných nezávislých filmů festivalu ZOOM: Sblížení. V programu nebude chybět ani hudební večer mladých kapel z ČR a Polska,“ říká Mgr. Ondřej Šír, vedoucí kina Jitřenka. „Věříme, že projekt bude úspěšný a pomůže prohloubit spolupráci mezi kulturními institucemi v Semilech a Jelení Hoře.“ dodává Šír.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient