Šéftrenér mládeže FK Teplice zhodnotil uplynulou sezónu

(Aktualizováno před )

Lukáš Přerost se v zimní přestávce stal během minulé sezóny šéftrenérem mládeže FK Teplice, současně převzal také dorost U19, který se potácel na dně tabulky. Ani skvělá jízda jeho svěřenců, kteří získali během jara 30 bodů, oproti 11 podzimním, nakonec na záchranu nestačila. Lukáš Přerost v následujícím rozhovoru hodnotí uplynulou sezónu z pohledu šéftrenéra i trenéra U19.

Jak hodnotíte uplynulou sezónu z pozice šéftrenéra mládeže?
Hodnotit budu nejdříve uplynulý půl rok, co jsem ve funkci šéftrenéra. Jsem spokojen s přístupem a odvedenou prací trenérů. Všechny věkové kategorie a všechny týmy pracovaly velmi dobře. Výsledkově se to projevilo nejvíce u věkové kategorie U18 a U19. Jednatřicet a třicet bodů je velmi dobrým výsledkem těchto týmů, s čímž jsem spokojený. U ostatních kategorií je především důležitější výkon před výsledkem.
Co se týče celé sezóny, tak spokojeni být nemůžeme, protože se nám nepodařilo udržet v lize nejstarší dorost a sestupujeme o soutěž níž, což má za následek sestup všech dorosteneckých týmů. Je to obrovská škoda.

Ze sezóny tedy panuje zklamání?
Mrzí mě, jak sezóna dopadla, protože nás na jaře týmy přesvědčily, že kvalitu mají. Hráči fotbal hrát umí a obě mužstva U18 a U19 mohla mít po podzimní části daleko více bodů a hrát prostředek tabulky. Bohužel ztráta byla tak obrovská, že z toho vznikla tahle neúspěšná sezóna, ze které jsme zklamaní.

V zimě došlo také k několika trenérským změnám…
Je to tak, přišel do klubu Petr Fousek, který velmi dobře zapadl do kolektivu. Trenéři obecně tu jsou velmi schopní a chtěl bych jim poděkovat za spolupráci. Od léta naše práce bude ještě intenzivnější, trenérské týmy budou širší a věřím nám, že se dostaneme zpět na špici mládeže.

Sám jste v uplynulém půl roce vedl dorost U19, po katastrofálním podzimu jste tým převzal na samém chvostu tabulky, ale nechybělo mnoho a záchrana se málem povedla…
Je to pravda. Mužstvo jsme převzali v nějakém stavu a řekli jsme si, že se budeme soustředit na každé utkání a odvedeme co nejlepší výkon a ono nás to někam posune. Nakonec se nám podařilo dotáhnout se na mužstva, která měla po podzimní části 11-15 bodový náskok. O to více nás teď mrzí, že k záchraně chybělo opravdu málo. Přesto tento půl rok hodnotím pozitivně. Samozřejmě že byly zápasy, které se daly zvládnout lépe. Například utkání s Olomoucí, utkání s Brnem a pak také zápas s Karvinou, který kdybychom zvládli, tak jsme se zachránili. Bohužel tento duel přišel zrovna v nejméně vhodnou dobu. Sešlo se nám 7 zápasů do 14 dnů a do toho ještě kluci maturovali. Bohužel se to na výkonu projevilo a důležité body nám v závěru pak chyběly.

Co k záchraně nakonec chybělo?
Stačily nám dva body, takže například jeden z výše zmíněných zápasů zvládnout na remízu a vyhrát na penalty a už bychom se zachránili. Všechny tři duely jsme prohráli o branku a hlavně zápas s Olomoucí a Brnem úplně v závěru utkání (89min a 87min). Každopádně tenhle tým ukázal, že po podzimu měl být bodový zisk mnohem vyšší.

Dokážete říct, čeho je sestup důsledkem?
Tenhle sestup není jen o posledním roce, ale už v posledních čtyřech letech jsme dvakrát hráli baráž a to byl celkový odraz stavu mládeže. Na nás v tuhle chvíli je, abychom mládež znovu nastartovali, dostali ji do nejvyšší soutěže a pracovali dál na výchově talentů.

Čím podle vás poslední roky byly způsobeny?
Nechci hodnotit práci předešlých kolegů. Můj názor je, že nám chyběla větší manažerská činnost v mládeži. Doplňování kádrů, spolupráce s regionálními kluby a nejdůležitější citlivé posouvání hráčů do starších kategorií. Některé posuny byly předčasné a zbytečné a tím jsme si oslabili kádry. Bohužel to mělo největší dopad vždy na kategorii U19.

Co sestup pro klub znamená?
Pro klub to znamená, že budeme hrát nižší soutěže. Nicméně co se týče výchovy hráčů a tréninkového procesu se nic neděje. Budeme pokračovat v trendu z jarní části, tedy tvrdé práci, doplňování mužstev a věříme, že kádry zkvalitníme, abychom se hned vrátili do nejvyšších soutěží. Naší první myšlenkou je však vychovávat kvalitní hráče, soutěže jsou až druhá věc. Budeme pro hráče domlouvat těžké přátelské zápasy, abychom nahradili těžká utkání, které jsme hráli v soutěži. Jednáme s týmy z Německa i z dorostenecké ligy, aby měly naše týmy tu nejlepší konfrontaci.

Bude mít sestup nějaký dopad na doplňování týmů z okolních klubů?
Na jaře jsme hodně pracovali na spolupráci s kluby v regionu (Ústí, Most a další regionální kluby), které pro výchovu hráčů potřebujeme. Díky této spolupráci bychom měli mít nejtalentovanější hráče z regionu v našem klubu. Zároveň nás to zavazuje, že musíme tyto hráče vychovávat pro FK Teplice a ostatní kluby v regionu.

Velkou novinkou, která se chystá je klubová akademie v dorostenecké kategorii…
Pro nás je obrovská čest, že jsme jeden z deseti klubů, který dostal klubovou akademii. Pro kluky v naší mládeži budou vytvořeny nadstandartní podmínky a měla by to být výhoda oproti ostatním klubům. Pro hráče bude mnohem větší servis, co se týče počtu tréninkových jednotek, trenérského obsazení, zdravotní péče, stravy a výživy. Hráči budou mít nastaveny skvělé podmínky a to nás musí vézt k tomu, abychom produkovali hráče pro vrcholový fotbal.
Co se týče akademie, tak bude v nejbližší době oficiální představení. Seznámení s realizačními týmy. Budeme o ní rozsáhle informovat v následujících dnech.

Převzato ODTUD

Diskuze

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz