Šebrle se královsky odmění za nalezení zlaté olympijské medaile

Už jsou to více jak dva roky, co bývalý desetibojař Roman Šebrle postrádá jeden ze svých cenných kovů, které získal během své velmi úspěšné kariéry.

O zlatou medaili přišel, když jí přivezl ukázat dětem na turnaj středoškolských družstev v golfu do Mstětic. Šebrleho na tuto akci pozvali hlavně z toho důvodu, že se z něj po skončení atletické kariéry stal nadšený milovník a propagátor golfu.

Jenže po besedě zapomněl bývalý světový rekordman medaili na toaletě. Když se pro ní vrátil, už tam nebyla.
„Vzhledem k tomu, že se jedná o pro mne osobně opravdu velkou ztrátu, rozhodl jsem se vyzvat touto cestou všechny, aby mi ji pomohli najít. Případně, aby ji ten, kdo ji má u sebe, vrátil,“ uvedl tehdy Šebrle do médií. Nikdo se však neozval, i když Šebrle nabízel za nalezení cenného kovu odměnu v podobě osobního setkání a předání knihy Atény 2004 s věnováním. „Poctivému nálezci nebo tomu, kdo informací přispěje k odhalení pachatele, bych rád osobně poděkoval při večeři.“

Nyní se Šebrle rozhodl zvýšit odměnu. I když to blíže nespecifikoval, prý bude královská, až tak moc si cení medaile. V té zápavě cenných kovů, které získal, je právě tento oprávněně nejcennější. Je to jediná zlatá medaile, kterou si vybojoval na olympijských hrách. Dále má ve sbírce olympijské stříbro a zlato za titul mistra světa.

Jsou ale sportovci, kteří se dobrovolně svých olympijských kovů vzdají. Učinil tak třeba kanoista Lukáš Pollert, který obě olympijské medaile (zlatá medaile z OH v Barceloně 1992 a stříbrná medaile z OH v Atlantě 1996) prodal za 150 tisíc korun. Takto získané peníze pak věnoval organizaci Drop In, která pomáhá drogově závislým. „Tímhle aktem jsem dal najevo, že olympiáda pro mě není důležitá,“ říkal tehdy Pollert.

Sice ne olympijskou, ale přesto cennou zlatou medaili ze Světového poháru prodala bývalá světová biatlonistka Gabriela Koukalová. Výtěžek z prodeje medaile přispěl na koupi speciálního vozu, kterým dopravovali k lékaři malého Maxe, který trpí vzácnou metabolickou poruchou, takzvaným Mabryho syndromem, který má na světě jen deset dětí. Malý chlapec jen leží a má zavedenou hadičku s výživou přímo do žaludku. „Mě udělala šťastnou už tehdy. A teď mi udělá další radost, když potěší zase někoho jiného,“ podotkla Koukalová.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak