Schvaloval úmrtí českých vojáků. Nyní za to muži hrozí až 15 let vězení

V srpnu 2018 zemřeli na zahraniční misi v Afghánistánu tři čeští vojáci – šestatřicetiletý rotný Martin Marcin a desátníci Kamil Beneš a Patrik Štěpánek, kterým bylo 28 a 25 let. Jejich smrt způsobil sebevražedný útočník. Všichni tři byli při atentátu na místě mrtví

Když se to dozvěděla česká veřejnost, okamžitě většina reagovala soustrastnými sděleními a kondolencemi rodinám. Našli se však i tací, kteří svým způsobem smrt vojáků zesměšňovali, např. tím, že je označili za žoldáky. Jedním z nich je muž, na kterého nyní pražské vrchní státní zastupitelstvo podalo žalobu za podporu a propagaci terorismu, za což mu hrozí až 15 let.

Nyní hrozí toto obvinění i dalšímu muži, který mrtvé vojáky nazval okupanty a za jejich smrt gratuloval afghánským vlastencům…

Všichni tři zemřelí vojáci dostali od prezidenta Miloše Zemana in memorian vyznamenání Za hrdinství.

V ten samý rok zemřel další český voják, psovod Tomáš Procházka, kterého na spojenecké základně Šindánd zastřelil afghánský voják. I on dostal medaili Za hrdinství. Jemu navíc USA loni v listopadu udělily bronzovou hvězdu za odvahu v boji.

Procházka byl čtrnáctou českou obětí v Afghánistánu v rámci podpůrné mise NATO.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.