Na přelomu června a července sehrají čeští basketbalisté dva kvalifikační zápasy. 29. června se v Pardubicích střetnou s Finskem, o tři dny později na témže místě přivítají Bulharsko. Budou se však muset obejít bez našeho jediného hráče působícího v NBA Tomáše Satoranského. „Bylo to pro mě těžké rozhodování. Rozhodoval jsem se až do poslední chvíle. Nakonec jsem k tomu měl pár svých důvodů,“ uvedl Satoranský v tiskové zprávě.
Tomáš Satoranský se dokázal v minulé sezoně v základní části NBA prosadit, v play-off však už tolik příležitostí nedostával, přesto si udělal určité jméno, které si chce udržet i pro příští ročník. I proto se chce maximálně soustředit jen na NBA. „Příští rok mě čeká jedna z nejdůležitějších sezon v mojí kariéře v NBA. Naplánoval jsem si dost náročné individuální tréninky během celého července, srpna a části září,“ podotýká hráč Washingtonu Wizards. Příští sezona bude poslední z jeho tříletého kontraktu a bude tak hrát o jeho prodloužení.
Jako další důvod své absence uvádí to, že nechce narušovat sehranost mužstva. Do kvalifikace, která už má za sebou čtyři kola, totiž zatím nenastoupil.
Čeští reprezentanti by si přáli mít Tomáše v týmu, ale zároveň nevnímají jeho absenci jako velkou tragédii, věří, že dokážou i bez něj dotáhnout kvalifikaci do zdárného konce. Stejně tak to vidí i trenér Ronen Ginzburg. Izraelský trenér však doufá, že druhá velká hvězda reprezentace Jan Veselý na kvalifikaci přijede.