„Sami víme, jak jsme na vše dostávali finance,“ říká majitel „escéčka“ Tunka po podzimu

Perné zimní období čeká prezidenta znojemského fotbalu Jiřího Tunku. Majoritní akcionář 1. SC Znojmo FK se po závěrečném zápase roku s FC Hradcem Králové rozpovídal o řadě nezbytných témat, mezi kterými nechyběla finanční stránka klubu či plánované rošády v hráčském kádru.

Po šestnáctém kole se Jiří Tunka nacházel ve VIP prostorech, kde popíjel kávu. Byl zamýšlený, v jistém slova smyslu také zdrcený. Jeho myšlenky již směřovaly na nadcházející půl rok, který může být pro znojemský fotbal klíčový. Klub z jihu Moravy se aktuálně nachází nebezpečně blízko sestupového pásma a na místo plánů na baráž do nejvyšší soutěže tak má před sebou opačné starosti. Případný sestup do MSFL, který si ve Znojmě nikdo nepřipouští, by mohl znamenat klinickou smrt.

Pane prezidente, s Hradcem Králové se jednalo o hodně šťastnou remízu. Hradec měl pět šest tutových šanci…
Neřekl bych pět šest, ale jen tři čtyři, trochu bych to snížil. (s úsměvem) Také my jsme nějaké měli, žádná však nevyšla. Bojovali jsme, pro nás je bod strašně důležitý, protože víme, jak na tom jsme. Po šestnácti kolech máme šestnáct bodů a to je málo. Na druhou stranu jsme ale rádi, protože to pro nás vypadalo hrozivě. Tři body v minulém kole s Vítkovicemi pro nás byly vynikající, další bod jsme získali s Hradcem. Za poslední dva zápasy tak máme čtyři body. Kdyby to tak pokračovalo na jaře, byl bych naprosto spokojený. A to kvůli tomu, abychom se odlepili ze sestupového pásma.

Jak byste tedy, včetně zápasu s Hradcem Králové, celý podzim zhodnotil?
Když si to přebírám v hlavě, je vše rozpačité. Víceméně to bylo jednou nahoře, jednou dole a naopak. Překvapivě jsme vyhráli v Českých Budějovicích, doma pro změnu sedm minut před koncem prohráli se Sokolovem. Totéž přišlo v Táborsku, kde nastala prohra minutu před koncem utkání. Připadá mi, že máme smůlu. Vyloženě si to ale děláme sami, protože vůbec nejsme vidět ve vápně. Chybí mi vápno, bojovnost a důraz v něm.

Čím si dané výkyvy vysvětlujete? Přijde mi, že hodně bodů jsme právě získali proti Českým Budějovicím, Vítkovicím…Tři body proti Ústí nad Labem se také příliš nepočítaly. A poté například nevyšel zápas v Chrudimi, kde jsme prohráli 1:4…
Mně to také tak přijde. V zápasech, kde s body úplně nepočítáme, tak tam je uděláme, a kde bychom je měli udělat, tak je to rozdílné. Hlavně ty výsledky neuděláme na svém hřišti. Jako bychom z toho měli strach, jako bychom měli strach z domácího prostředí, publika.

Zmiňoval jste, že chybí hlad ve vápně. Nemůže to být již příčina záložní řady, že nedokáže vytvořit tolik příležitostí?

Samozřejmě hra vždy začíná u brankáře až po hráče nahoru. Zdá se mi, že tam chybí vyšší, důraznější útočník. Musíme někoho sehnat. Máme na to celou zimu.

Už máte někoho takového v hledáčku?
Nikoho podepsaného nemáme, v hledáčku máme několik hráčů. Je to otázka hlavního trenéra a sportovního ředitele, aby se na to podívali po sportovní stránce. Já dělám ekonomickou stránku, fotbal nějakým způsobem řídím. Po sportovní stránce si nechám poradit od sportovního ředitele Michala Soboty.

Bude se spíše posilovat útočná část týmu nebo plánujete také někoho do obrany?

Vidím to tak, že by měl přijít stoper, minimálně dva záložníci a alespoň jeden útočník.

Dle mého pohledu a pohledu některých fanoušků fantastické výkony předváděl Mahamadou Dramé, i když paradoxně proti Hradci Králové měl výkyvy…
S Hradcem měl dvě jednoznačně hrubé chyby, které tzv. i smrděly gólem, ale myslím si, že z našich stoperů byl za celou podzimní část nejlepší.

Patrně byl jedním z nejlepších hráčů kádru…
Byl jedním z těch lepších. Na druhou stranu také beru bojovnost starších hráčů a skutečnost, že doopravdy jsou tou oporou.

Máte již nabídky na hráče, že by někdo mohl odejít?
Nabídky na hráče nemáme, ale určitě někteří od nás budou odcházet. Máme tady dva hráče na hostování, máme tady Jordana Browna. Hráči na hostování skončí určitě. Jsou to Jan Ambrozek (SK Sigma Olomouc – pozn. aut.) a Šulcik (Jan Šulc, FC Slovan Liberec – pozn. aut.). Druhý jmenovaný je nemocný, ale bude tu končit.

Neměl být Jan Šulc ve Znojmě na rok?
Měl, ale máme klauzuli, že se s ním po půl roce můžeme rozloučit. Stejně tak je to u Ambrozka.

Z jakého důvodu další hráči ze Znojma patrně odejdou? Jedná se spíše o ekonomické hledisko?

Není to z ekonomického hlediska. Samozřejmě peníze jsou vždy na prvním místě, ale spíše je to z hráčského hlediska. V takovém Šulcikovi jsme si mysleli, že najdeme doopravdovou dravost záložníka. Ta se ztratila.

Nemohl být u Jana Šulce spíše problém v psychické stránce? Měl výborný začátek sezóny, akorát neproměnil určité šance a to se na něm mohlo projevit…
Je to pravda. Měl psychický blok, ale jedná se o profesionálního hráče, který má profesionální smlouvu.

Pokud se dostanu k vedení klubu, které jste již zmiňoval. Neplánujete rozšířit počet lidí, kteří by se starali o sportovní, ekonomické či marketingové hledisko?
Velice rádi bychom náš početní stav rozšířili. Když to ale řeknu upřímně, všechno je o financích. Sami víme, jak jsme na vše dostávali finance. Bylo to těžké. Ještě nyní jsme město požádali o další. Loni jsme od něj měli dotace 4,6 milionu korun. K dnešnímu dni (23.11. – pozn. aut.) jsme dostali 2,6 milionu korun. Ke všemu jsme od firmy A.S.A. minulý rok obdrželi 500 000 Kč, letos to bylo 0 Kč. Taktéž jsme měli ubytovnu. Celkově jsme cca přišli o tři miliony korun. Na tom klubu to jde poznat. Další věc je taková, že jsme ještě museli uhradit nějaké závazky z minulých let, i když se vykládalo, že žádné nejsou. Byly vůči městu. Spláceli jsme a splácíme nějaké dluhy za osvětlení, pronájmy, plus tady byly nějaké finance za hráče, které se musely uhradit. Pomalu jsme byli pět milionů v mínusu. Ty peníze jsem musel poshánět a vyloženě uhradit ze svého.

V čem si od města vysvětlujete takový zlom?

Když jsem v lednu převzal klub od pana Kohoutka, (Oty Kohoutka, bývalého majitele znojemského klubu – pozn. red.) tak mi bylo vyloženě řečeno, že máme slíbených 2,6 milionu korun a že by nám dva miliony korun mohli vrátit. Ale s tím, že je potřeba dát a prokázat, že s klubem chci pokračovat, že to nechci utnout a že peníze nechci rozházet, což jsem dokázal. Chtěli, abychom prokázali nějakou vizi. Vizi jsme udělali, předložili. Teď už záleží na městu, jak se zachová vůči klubu. Klub tady něco dokázal, hraje druhou nejvyšší fotbalovou soutěž v Česku, ke všemu máme krásný stadion. Ten se také nevybudoval jen tak, ale zásluhou toho, že jsme se dostali do první ligy. Městu jsme pomohli dané dotace sehnat. Vezměte si, že přibližně sedmdesát milionů korun dohromady pomohl sehnat klub s městem a krajem. Na devadesátimilionovou investici město přispělo pouze dvaceti miliony. Víme, jak stadion předtím vypadal. Kdyby se neopravil, tak si myslím, že už tady nemůžou běhat ani atleti. Stadion není jen fotbalový, je víceúčelový. Je pro atlety, hrají tady američtí fotbalisté. Doopravdy je víceúčelový, všichni ho využívají. Byla by škoda druhou ligu tady neudržet. Kdybychom o druhou ligu přišli tím, že bychom neměli peníze, nebo že bychom spadli dle sportovních výkonů, tak se to odrazí také na mládeži, protože mládež dostává peníze od státu a ne malé. Samozřejmě je dostává také od města. Je to dané tím, že „A“ je ve druhé lize. Kdybychom hráli třetí ligu nebo divizi, tak stát už dané peníze do mládeže nedává. Jako okresní město máme mládež dobře rozjetou. Mládež máme kvalitní a je škoda o ni přijít. Stejně tak o druhou ligu.

Vzpomínáte mládež. Starší dorostenci, neboli tým U-19, hrají třetí nejvyšší dorosteneckou soutěž. Momentálně jsou druzí a na první Jihlavu „B“ ztrácí tři body. Chodíváte na zápasy?
Na venkovní nyní nechodím, protože na ně nemám příliš času. Jelikož mám autodopravu, (Jiří Tunka vlastní společnost „Tunka“ – pozn. aut.) která mě to zabezpečuje, tak jsem s nimi jezdil, vozil jsem je. Dá se říci, že jsem na „devatenáctce“ byl pomalu na všech zápasech.

Co říkáte na jejich výkony?
Těžko se hodnotí. Spadli jsme z nějaké kvality. (znojemská U-19 loni hrála druhou nejvyšší dorosteneckou soutěž – pozn. aut.) Nechci říkat, jestli to v tu dobu byla chyba trenéra nebo vedení mládeže. Nebudu spekulovat. Hrajeme podstatně nižší soutěž, měli jsme kvalitnější kádr. Chlubit se tím, že hrajeme nahoře, není moc adekvátní. „Devatenáctku“ budeme nějakým způsobem držet, budeme ji posilovat, budeme se snažit hráče nikam nepouštět a dostat ji tam, kam patří. To jest zase výše. Není to jen o „devatenáctce“, ale také „sedmnáctce“. Jestliže „osmnáctka“ bude první nebo druhá, postoupí také výše. „Šestnáctka“ jde nahoru. Potom je tam ta kvalita. Těžko se hraje s kluby, kterým dáváte 7:0, 9:0. Kluky to nebaví, kvalita tam není a z hráčů ji dostat potřebujete.

Když jsem se před pohárovým zápasem s divizními Kozlovicemi bavil s hlavním trenérem U-19 Karlem Bečkou, tak říkal, že někteří jeho svěřenci by mohli jet na zápas prvního týmu. Nakonec se tak nestalo. Není škoda, že například Patrik Pacula, Stanislav Kohoutek nebo Radim Pohanka se skvělým podzimem v zádech, nedostanou alespoň šanci jít na lavičku „A“?
Podívejte se, kde se první tým aktuálně nachází. Mladé kluky nechci shazovat, ale jsme tam, kde jsme, body nahrané nemáme. Teď jsme nemohli a nemůžeme ani riskovat. Samozřejmě pokud bychom měli nahrané body, tak já budu ten první, který bude tlačit na trenéra „A“, aby postupně zapracovával mládežníky. Lepší hráči z „devatenáctky“ s námi například již trénovali.

Myslel jsem to spíše z hlediska, že pan Kalvoda v některých zápasech neobsadil sedmé místo u náhradníků, které nechal volné. V případě, že by se vedlo 2:0, 3:0, tak některé hráče mohl na pět deset minut poslat na hřiště.
Vedli jsme kromě zápasu s Vítkovicemi (Znojmo v Ostravě vyhrálo 6:0 – pozn. aut.) někdy 2:0, 3:0?

Například s Ústí nad Labem, kdy jsme vyhráli 3:0, s Třincem přišla výhra 2:0.
Je to vyloženě otázka na trenéra, jestli by těmto hráčům projevil důvěru.

Věříte panu Kalvodovi stoprocentně, že s daným kádrem či Znojmem je schopný udělat lepší výsledek?

Tuto věc komentovat nebudu.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Mezinárodní kosmická stanice zachycena na Opavsku

V létě, kdy Slunce dosahuje v poledne své nejvyšší polohy, máme jedinečnou šanci vidět Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) jak pluje před naším sluncem. Tuto zvláštní událost mohl v sobotu 3. června 2023 pozorovat Petr Horálek, vědec z Fyzikálního ústavu v Opavě. Bylo to v obci Uhlířov u Opavy, kde mohl vidět ISS i spoustu slunečních skvrn.

Proč je Snusim.to první volbou při nákupu nikotinových sáčků a žvýkacích tabáků?

Představte si eshop, který je víc než jen obchodem. Snusim.to je místem, kde se milovníci snusu a nikotinových sáčků shromažďují, sdílejí své zkušenosti a objevují nové produkty. Společnost je známá svou vášní pro své produkty a dlouholetými zkušenostmi v oblasti snusu. Největší prioritou Snusim.to je poskytnout zákazníkům nejlepší zážitek z užívání snusu.

Češi stále více preferují masivní nábytek. Jaké dřevo je nejoblíbenější?

Pokud jste si v poslední době všimli, že v Česku se stále častěji objevuje masivní nábytek, nejste sami. Tento nový trend získává na popularitě a láká stále více lidí nejen svojí robustností, ale hlavně svou kvalitou. Přirozeně výběr správného dřeva je klíčovým faktorem při výrobě tohoto elegantního nábytku a proto se podíváme na to, jaké druhy dřeva jsou momentálně nejoblíbenější. Pokud vás zajímá, jestli jsou vaše preference v souladu s tímto trendem, neváhejte a pokračujte ve čtení!