Search
Close this search box.

Sál Masarykovy veřejné knihovny ve Vsetíně se stane dějištěm divadelní přednášky pro seniory

Společenský sál Masarykovy veřejné knihovny bude 14. listopadu od 15.30 hodin dějištěm divadelní přednášky určené především seniorům. Zabývat se bude prevencí bezpečnosti v provozu. Přednáška je součástí celorepublikové kampaně Senior bez nehod a Vsetín je jedním z tří set míst, kde se bude konat.

Senioři ve věku 65+ se na populaci EU podílejí z 18 %. V důsledku dlouhodobě nízké porodnosti, stárnutí populačně silných ročníků a prodlužování průměrné délky života by měl jejich podíl narůst do roku 2030 na 24 % a do roku 2050 na 28 %. S tím souvisí i očekávané zvýšení podílu seniorů na celkovém počtu obětí dopravních nehod. Zatímco aktuálně je čtvrtinový, do roku 2050 by mohl vzrůst na třetinu. Problém se týká i ČR. Ke konci roku 2015 byl podíl seniorů na populaci ČR zhruba 18 %, do roku 2030 ale naroste na 24 % a do roku 2050 na třetinu. Adekvátně tomu roste i podíl seniorů na počtu obětí nehod. V roce 2008 byl 15 %, v roce 2013 20 %, v roce 2017 však už 24% a za první polovinu letošního roku již dosáhl jedné čtvrtiny. „Do budoucna se dá očekávat, že podíl seniorů na celkovém počtu obětí nehod bude i nadále narůstat. Seniory ohrožují jejich zvýšená fyzická zranitelnost a také postupný úbytek psychických a fyzických schopností. V konečném důsledku pak s narůstajícím věkem stoupá riziko, že zranění utrpěné při nehodě bude smrtelné. Při působení stejné síly jsou osoby ve věku nad 75 let vystaveny třikrát většímu riziku vzniku smrtelného zranění než osmnáctiletí,“ upřesňuje dopravní expert Roman Budský ze společnosti ECHOpix, která kampaň Senior bez nehod realizuje.

Jejím hlavním cílem je seznámit starší spoluobčany s tím, jak se bezpečně pohybovat po silnicích. „Cílit ovšem budeme i na mladší ročníky. I je budeme informovat o tom, jak se ke starším osobám v silničním provozu správně chovat. A půjde nejen o bezpečné jednání, ale i o vstřícnost a vzájemnou slušnost,“ vysvětluje Jan Slováček, jednatel společnosti ECHOpix.

Po celé republice se tak uskuteční na 300 edukativních přednášek, a to formou divadelních scének spojených s odborným výkladem a audiovizuální prezentací. Součástí představení bude i hlasovací zařízení v publiku, díky kterému se budou moci senioři interaktivně rozhodovat o vývoji sledovaného děje. Cíleno bude nejen na řidiče automobilů, ale také na seniorské spolujezdce, chodce, cyklisty, cestující prostředky hromadné dopravy.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient