Search
Close this search box.

Sakura před Radovánkem připomíná sté výročí první republiky

Japonská sakura je nově vysazena před střediskem volného času Radovánek v Pallově ulici. Ke stému výročí vzniku Československé republiky ji nechali slavnostně zasadit zástupci Radovánku a Lions Club Plzeň Bohemia. Součástí prostoru je i nová lavička pro odpočinek.

Slavnostní akt se uskutečnil ve čtvrtek 29. listopadu. Za město Plzeň se zúčastnil primátor Martin Baxa, za Plzeňský kraj náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová, středisko Radovánek reprezentovala jeho ředitelka Eva Tischlerová a Lions Club prezidentka Jana Tlustá. Strom vysvětil emeritní plzeňský biskup František Radkovský. V krátkém kulturním programu vystoupili žáci z Radovánku.

„Vznik samostatného státu Čechů a Slováků si Česko připomíná po celý tento rok. Oslavy již končí, ale my jsme vysadili náš strom s požehnáním pro další generace, aby jim stále připomínal příkoří v uplynulých sta letech,“ uvedla Eva Tischlerová. Sakura jako symbol krásy života plného vzestupů a pádů, pomíjivosti a lásky, se podle ní do tohoto prostoru nejlépe hodí.

Primátor Martin Baxa řekl, že ho těší, že Plzeň oslavila sto let výročí republiky opravdu důkladně a ze všech stran, ať už to byly koncerty, přednášky, různá představení a mnohé další akce včetně zasazení stromu před Radovánkem. Připomněl také tradici sázení stromů u příležitosti různých významných výročí, která vznikla za první republiky. „První vlna vysazování lípy jako národního stromu přišla v roce 1919 při prvním výročí vzniku samostatného státu, a druhá vlna, přímo exploze sázení lip, pak v roce 1928, kdy se slavilo desáté výročí,“ uvedl. Popřál, aby se sakuře před Radovánkem dařilo a aby lidem přinášela potěšení.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient