Sakura před Radovánkem připomíná sté výročí první republiky

Japonská sakura je nově vysazena před střediskem volného času Radovánek v Pallově ulici. Ke stému výročí vzniku Československé republiky ji nechali slavnostně zasadit zástupci Radovánku a Lions Club Plzeň Bohemia. Součástí prostoru je i nová lavička pro odpočinek.

Slavnostní akt se uskutečnil ve čtvrtek 29. listopadu. Za město Plzeň se zúčastnil primátor Martin Baxa, za Plzeňský kraj náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová, středisko Radovánek reprezentovala jeho ředitelka Eva Tischlerová a Lions Club prezidentka Jana Tlustá. Strom vysvětil emeritní plzeňský biskup František Radkovský. V krátkém kulturním programu vystoupili žáci z Radovánku.

„Vznik samostatného státu Čechů a Slováků si Česko připomíná po celý tento rok. Oslavy již končí, ale my jsme vysadili náš strom s požehnáním pro další generace, aby jim stále připomínal příkoří v uplynulých sta letech,“ uvedla Eva Tischlerová. Sakura jako symbol krásy života plného vzestupů a pádů, pomíjivosti a lásky, se podle ní do tohoto prostoru nejlépe hodí.

Primátor Martin Baxa řekl, že ho těší, že Plzeň oslavila sto let výročí republiky opravdu důkladně a ze všech stran, ať už to byly koncerty, přednášky, různá představení a mnohé další akce včetně zasazení stromu před Radovánkem. Připomněl také tradici sázení stromů u příležitosti různých významných výročí, která vznikla za první republiky. „První vlna vysazování lípy jako národního stromu přišla v roce 1919 při prvním výročí vzniku samostatného státu, a druhá vlna, přímo exploze sázení lip, pak v roce 1928, kdy se slavilo desáté výročí,“ uvedl. Popřál, aby se sakuře před Radovánkem dařilo a aby lidem přinášela potěšení.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak