S hezkým počasím se vrátily i požáry

Loňský rok byl rekordní za poslední desítky let, co se týká počtu požárů. Hlavní příčinou bylo kromě neopatrného chování lidí v přírodě i velké sucho. A bohužel to vypadá, že se situace z loňska může opakovat i letos. Je sice pravda, že letošní zima byla na srážky, ať už dešťové nebo sněhové, daleko více bohatá než v minulém roce, přesto už tento víkend naznačil, že hasiči budou opět v permanenci.

Jeden z požárů museli včera hasiči likvidovat v Orlických horách, kde u obce Olešnice hořelo přibližně 2,5 hektaru lesa. Na pomoc českým hasičům přispěchali i jejich polští kolegové.

Další problém s ohněm zažili ve středních Čechách. U Libčic nad Vltavou se v pátek rozhořel porost mezi skalami. Definitivně dostali hasiči situaci pod kontrolu až v sobotu odpoledne. Během té doby byla přerušená doprava a cyklostezka v blízkosti zásahu. K efektivnější likvidaci požáru použili hasiči tzv. bambi vak zavěšený pod helikoptérou. Vodu do něj nabírali z nedaleké Vltavy. „Zasahujeme převážně s vrtulníkem, požár je ve velmi těžko přístupném terénu,“ sdělil v pátek mluvčí hasičů Petr Svoboda.

Pokud by docházelo k častým požárům, může se stát, že bude vyhlášen zákaz rozdělování ohně, jak se to stávalo v loňském roce. Už nyní meteorologové doporučují nerozdělávat oheň v lese.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.