Rychlíkem a MHD z Příbrami až pod Pražský hrad pojedete na jedinou jízdenku

Přijíždíte vlakem na Smíchov, vyhazujete jízdenku do koše a spěcháte do trafiky, abyste si koupili další lístek na metro. Jde to ale i snadněji, s jízdenkou Pražské integrované dopravy (PID). Je výhodnější a ušetří vám překvapivě mnoho času.
Již od února jsou rychlíky z Příbrami přes Beroun do Prahy (linka R26) zařazeny v systému PID. Znamená to, že můžete jet na jedinou přestupní jízdenku z Příbrami až pod Pražský hrad. Díky rychlíku se dostanete do úplného středu města i bez přestupu na autobusovém terminálu Na Knížecí.

„Kromě toho, že je cesta rychlíkem do Prahy mnohem pohodlnější než cesta autem nebo autobusem, bude také pro řadu cestujících nově levnější,“ vysvětluje výhody integrace Pavel Procházka, ředitel Integrované dopravy Středočeského kraje (IDSK). „Především ve srovnání s klasickými traťovými jízdenkami ČD budou lidé počítat úspory ve stokorunách měsíčně. Navíc na jednu jízdenku dojedou do Prahy a dál s ní mohou přestoupit na tramvaje, metro nebo autobusy, bude to mnohem pohodlnější.“

Pokud pravidelně dojíždíte za prací do Prahy, pořiďte si předplatní jízdenku PID pro sedm pásem a pak tramvajenku pro Prahu. Oproti běžným traťovým jízdenkám ušetříte téměř 600 korun a přitom získáte přístup k celé pražské MHD. To vše za předpokladu, že jste dosud využívali slevovou aplikaci ČD a nepotřebovali metro ani tramvaje – v opačném případě cenový rozdíl hravě přesáhne tisíc korun.

Výhod je ale víc. Na stejnou časovou jízdenku můžete jet třeba o víkendu se známými na Karlštejn. Nic nedoplácíte ani nemusíte do pokladny. Sedmipásmová jízdenka platí prakticky na celém území Středočeského kraje v osobních vlacích, rychlících a na autobusových linkách PID, jejichž počet neustále roste.

Systém může na první pohled vypadat složitě, ale ve skutečnosti si musíte pamatovat pouze to, že Praha a Středočeský kraj se dělí na pásma – jakési prstence, podle kterých se počítá cena. Nezáleží na kilometrech ani na počtu zastávek, pouze na tom, kolik pásem při své cestě projedete, případně jak dlouho vám cesta potrvá. Pokud si nejste jisti správnou cenou, vždy vám napoví tarifní kalkulačka či vyhledávač spojení na webu pid.cz.

Systém PID nabízí velmi výhodné jednorázové jízdenky, které lze koupit v pokladnách Českých drah včetně Příbrami. Třeba právě na Karlštejn postačí jízdenka pro čtyři pásma v ceně 40 Kč. Oproti jízdnému Českých drah je to úspora 19 korun za cestu.

Nejlepší zpráva na konec: v průběhu posledního čtvrtletí se do systému PID zařadí i některé autobusové linky na Příbramsku (včetně linek Praha–Dobříš–Příbram). Získáte tak ještě více možností, jak levněji cestovat po regionu i do Prahy. S jedinou jízdenkou totiž budete moci přestoupit z rychlíku přímo na linku MHD v Příbrami nebo naopak. Mnoho možností, jedna jízdenka – to je budoucnost PID na Příbramsku.

Převzato ODTUD

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz