Ve středu 9. května 2018 se mezi čestné občany města Třince zařadil třinecký rodák a nositel Československého válečného kříže 1939, dozorce finanční stráže Rudolf Josiek in memoriam.
Čestné občanství, které se v celé historii města dostalo dosud jen pěti třineckým osobnostem, bylo panu Josiekovi uděleno jako zvláštní projev úcty za hrdinství projevené v boji proti nacismu a na obranu Československé republiky. V obřadní síni třinecké radnice převzali toto významné ocenění z rukou starostky města příbuzní Rudolfa Josieka.
V letošním roce si připomínáme nejen 100. výročí vzniku Československé republiky, ale také další události, které osudově poznamenaly naše dějiny. Patří k nim i podepsání mnichovské dohody 30. září 1938, po jejímž přijetí následovalo připojení Sudet k hitlerovskému Německu. První obětí nacismu z Třinecka byl právě Rudolf Josiek, který v té době působil jako dozorce finanční stráže v západních Čechách a padl v přestřelce s henleinovci dva dny před podepsáním Mnichovské dohody 28. září 1938 při střežení železničního přejezdu v Horních Lomanech u Františkových Lázní. „Rudolf Josiek patří mezi hrdiny, kteří v těžké době neohroženě se zbraní v ruce vyjádřili svůj vztah k rodné zemi a bez váhání nasadili životy za svobodu své vlasti. Jsme na svého rodáka hrdí a vysoce si ceníme jeho činů a výjimečné odvahy, kterou v boji proti nacismu prokázal,“ uvedla starostka Třince Věra Palkovská. Na památku Rudolfa Josieka vydalo město Třinec podobně jako v případě čestného občana a válečného hrdiny Arnošta Steinera ojedinělou publikaci, na jejímž vzniku se podíleli kronikáři Petr Majer a David Szpyrc.
Rudolf Josiek se narodil v Třinci 2. prosince 1914 dva týdny poté, co jeho otec zahynul v první světové válce. Vyučil se elektromechanikem, absolvoval spojovací školu u telegrafního praporu v Brně, byl zařazen do poddůstojnické školy jako radiomechanik a po jejím ukončení byl dne 30. září 1934 přemístěn k 11. rotě pěšího pluku 8 „Slezského“ v Místku.
Po ukončení vojenské prezenční služby zůstal u armády jako délesloužící. Dne 22. března 1938 odešel do zálohy a následně byl přijat k Finanční stráži u Zemského finančního úřadu v Praze a přemístěn do Hazlova u Aše, oblasti s rostoucím napětím vyvolaným činností Sudetoněmecké strany a Hitlerovou agresivní politikou. 23. září 1938 byla vyhlášena mobilizace československé armády, ale henleinovci v Sudetech pokračovali v provokacích a útocích na české obyvatelstvo a na strategicky důležité objekty. V té době byl Rudolf Josiek přidělen jako dozorčí finanční stráže ke střežení železničního přejezdu v Horních Lomanech u Františkových Lázní. Padl v přestřelce s henleinovci 28. září 1938 v časných ranních hodinách. Po válce byl 18. května 1947 Rudolf Josiek in memoriam vyznamenán Československým válečným křížem 1939.
Kdo by se chtěl blíže seznámit s životními osudy čestného občana Třince Rudolfa Josieka, bude mít příležitost v úterý 22. května v 17.00 v Knihovně Třinec, kde proběhne přednáška PhDr. Petra Majera s názvem Neznámý hrdina z Třince Rudolf Josiek. Zájemci si rovněž mohou prohlédnout v třetím patře třinecké radnice speciální vitríny s památečními věcmi po Rudolfu Josiekovi, které městu věnovali jeho příbuzní – rodiny Šurmanových a Stupkových.