Roman Kreuziger je popáté Králem cyklistiky

Cyklista Roman Kreuziger převzal na slavnostím večeru ocenění nejlepšího českého jezdce tohoto roku. Anketu Král cyklistiky vyhrál už popáté, čímž vyrovnal rekord v počtu prvenství bývalého skvělého spurtera Jána Svorady. „Tyhle akce jsou pro závodníka hrozně příjemné. I když mu nabourávají program, je to fajn, výsledek nějaké vaší dlouhodobé práce. Čím je člověk starší, tím více si toho cení. A až bude jednou sedět se skleničkou vína u krbu, tak si na to určitě vzpomene,“ řekl Kreuziger novinářům.

Poprvé získal tento 32letý závodník toto ocenění v roce 2004, když se stal juniorským mistrem světa. Od té doby si prošel mnoha úspěchy, ale zároveň i nepříjemným obdobím. Začněme tím veselejším. Pětkrát se dostal mezi nejlepší desítku na některém ze závodů Grand Tour, z toho čtyřikrát na Tour de France. Nejlepšího umístění dosáhl v roce 2011 (Giro de Italia) a poté 2013 (Tour de France), kdy byl vždy pátý.

Dokázal také vyhrát prestižní závody Kolem Švýcarska (2008), Kolem Sardinie (2010) či Giro del Trentino (2011).

Byl vždy vnímán jako velký talent, vždyť v roce 2010 byl třetí v hodnocení mladíků na Tour de France a o rok později byl dokonce nejlepší mladý jezdec na Giro de Italia.

Ne vše ale pro něj probíhalo v zářivých barvách. V roce 2014 se na jeho takzvaném biologickém pasu objevily nesrovnalosti. Pasy poskytují údaje o tom, jakou má cyklista hladinu červených krvinek, krevního barviva nebo jaké množství hormonů jeho organismus produkuje. Navíc Kreuziger v té době jezdil za kazašskou Astanu, kde se prokázalo několik dopingových hříšníků. A ještě k tomu v té době doznívala aféra s Lancem Armstrongem, který vyhrál 7x Tour de France, ale poté po prokázání dopinku mu byly tituly uzmuty. Naštěstí ale byl Kreuziger očištěn, jenže ztratil dva roky kariéry.

Kreuziger se dokázal vrátit do pelotonu, ale už spíše v pozici domestika či mentora mladých jezdců. To by však chtěl pro následující dva roky změnit. I proto přestoupil do stáje Dimension Data, kde mu slíbili i pozici lídra. Možná se tedy ještě pokusí překonat svá pátá místa z Grand Tour. „Když přišli s tím, že budu jezdit závody na sebe, řekl jsem si, že je to šance, která se v mém věku rozhodně nezahazuje. Jsem za ni rád a moc se na ni těším,“ prohlásil Kreuziger.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak