Říjen se v Šumperku ponese ve znamení připomínky 100. výročí republiky

Město Šumperk si 25. října 2018 symbolicky připomene významné výročí – sto let od založení samostatného československého státu. V rámci těchto oslav proběhne odhalení nové pamětní desky československým vojákům, setkání u památníku Tomáše G. Masaryka a tradiční koncert Moravské filharmonie Olomouc. Mezi doprovodné akce se zařadí venkovní putovní výstava na Točáku a na oslavy také naváže koncert cyklu Má vlast v klášterním kostele a komiksový příběh v Šumperském zpravodaji.

100. výročí založení samostatného československého státu se ale nebude připomínat jen 25. října. Již 18. října bude zahájena venkovní putovní výstava Republika československá 1918 – 1939 na Točáku. „Výstava prostřednictvím čtrnácti panelů představí nejvýznamnější milníky Československé republiky, okolnosti jejího vzniku, státního uspořádání, ale i významné osobnosti a konstituující vize. Výstava vznikla ve spolupráci Masarykova ústavu a Archivu akademie věd České republiky, Střediska společných činností AV ČR, s podporou vlády České republiky a pod záštitou Pavla Bělobrádka, bývalého místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace,“ říká Olga Hajduková, tisková mluvčí Městského úřadu Šumperk.

Ve čtvrtek 25. října bude v dopoledních hodinách slavnostně odhalena nová pamětní deska vojákům Pěšího pluku 13, jenž v období první republiky sídlil v šumperských kasárnách. „Na návrh Petra Možného ze Šumperka a se souhlasem Olomouckého kraje a Ministerstva obrany ČR bude pamětní deska věnována všem členům pluku 13, zejména však jeho čtyřem vojákům, kteří padli v boji s německou armádou u Moravské Chrastové 31. října 1938,“ říká Bohuslav Vondruška, referent oddělení kultury a vnějších vztahů šumperské radnice a dodává: „pamětní deska bude umístěna na budově někdejšího velitelství pluku – dnešního sídla společnosti PONTIS na nám. Jana Zajíce.“

Odpoledne pak proběhne setkání u památníku Tomáše G. Masaryka. „V souvislosti s adaptací budovy bývalé Masarykovy základní školy na novou knihovnu, jež rovněž nese jméno prvního československého prezidenta, byl památník přesunut blíže k jejímu vchodu, celé prostranství je velkoryse pojaté a památník Tomáše G. Masaryka mu vkusně dominuje,“ říká Olga Hajduková, tisková mluvčí. „Vedle vzpomínkového setkání s čestnou stráží členů Junáku, Sokola a postav československých legionářů s příchodem postavy T. G. Masaryka za doprovodu čestné salvy z kanónu připravujeme ve spolupráci s městskou knihovnou také doprovodný program – před budovu bude instalována výstava s názvem Cesta ke svobodě a je připraven také swingový koncert šumperské kapely SwingQ,“ doplňuje Vondruška.

Oslavné akce 25. října vyvrcholí od 19. hodiny velkolepým koncertem Moravské filharmonie Olomouc v prostorách velkého sálu Domu kultury Šumperk. „Na programu koncertu, jenž je věnován tomuto významného jubileu, bude slavný cyklus šesti symfonických básní českého skladatele Bedřicha Smetany, inspirovaný českou historií, legendami a krajinou – Má Vlast,“ zve posluchače tisková mluvčí. Koncert finančně podpořil Olomoucký kraj.

Oslavy budou pokračovat i v listopadu. „V neděli 11. listopadu 2018 v podvečer se v hlavní lodi klášterního kostela uskuteční koncert Václava Hudečka (housle), Jana Schulmeistera ml. (klavír), Martina Hrocha (cembalo) a Wihanova kvarteta z cyklu koncertů k výročí republiky Má Vlast,“ říká Vondruška. Koncert bude odvysílán TV Noe. Vstupné se vybírat nebude.

Velkému výročí se věnuje rovněž i Vlastivědné muzeum v Šumperku. „Ve výstavní síni muzea probíhá výstava Šumpersko v období první republiky (1918-1938), k níž byl rovněž vydán stejnojmenný katalog, 16. října pak proběhne přednáška Meziválečné Šumpersko na dobových fotografiích a 6. listopadu se uskuteční křest publikace ‚Severomoraváci za Velké války. Vojáci skomírající monarchie‘ spojený s besedou s autorem dr. Zdeňkem Doubravským,“ láká do muzea Eva Šebestíková z oddělení služeb veřejnosti šumperského muzea.

Aby se oslavy nenesly jen ve znamení hudby a výstav, připravuje město Šumperk spolu s redakcí Šumperského zpravodaje, kreslířem Lubomírem Hlavsou a scénáristou Petrem Konupčíkem třídílnou komiksovou minisérii. „V říjnu, listopadu a prosinci budou postupně v příloze Zpravodaje Živá brána Jeseníků publikovány tři díly komiksu, které budou odkazovat na tzv. osmičková výročí – roky 1918, 1938 a 1968 v prostředí Šumperka,“ říká Vondruška a na závěr dodává, že pokud budou mít komiksy úspěch, bude seriál pokračovat i v roce 2019.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.

Policie oznámí, kdo může za výbuch a smrt v dole OKD před vánoci 2018

Dne 20. prosince 2018 došlo na dole ČSM Sever ve Stonavě, okres Karviná, k výbuchu metanu. Při výbuchu zahynulo 13 horníků (1 Čech a 12 Poláků) a dalších 7 bylo zraněno. Tři horníci byli hospitalizováni v Ostravě a Karviné, přičemž jeden z nich byl ve vážném stavu. V lednu 2019 vznikl společný vyšetřovací tým složený z justičních a policejních orgánů Polské a České republiky. Nyní mezinárodní tým oznámí výsledky vyšetřování.