Revitalizace náměstí Míru v Kroměříži začne ještě v letošním roce

Městská rada vybrala zhotovitele na revitalizaci náměstí Míru, kde jsou nevyužité prostory i přestárlá zeleň. Ve výběrovém řízení uspěla otrokovická firma SMO, která nabídla cenu asi 10,6 milionu korun včetně DPH. „Pokud to klimatické podmínky umožní, rádi bychom, aby alespoň některé práce byly zahájeny ještě v letošním roce,“ uvedl starosta Jaroslav Němec (nezávislý). Náměstí Míru bude upraveno na reprezentativní prostor se zelení a místy pro krátkodobý odpočinek.

Město na úpravy zeleně získalo dotaci zhruba jeden milion korun z evropských fondů. Revitalizace náměstí by měla být hotová do konce května příštího roku.

Navrhovaná koncepce počítá s centrální alejí kulovitých javorů a kvetoucích záhonů podél cest. Vychází ze středového kruhového objezdu. Budoucí alej tak vytvoří výrazný kompoziční prvek, který vedle prostorové funkce vytváří odclonění od rušné dopravy.

Před budovou justiční akademie se počítá se zpevněným prostorem s pergolou a kvetoucí alejí podél chodníku. Z pergoly by měla tryskat voda, což v létě oživí rozpálené území a také zaleje rostliny, které budou konstrukci obepínat. Místo doplní trávník s úzkými chodníčky, živými stěnami a kvetoucími záhony. Živé stěny zároveň vytvoří zákoutí s lavičkami zdánlivě oddělené od rušné křižovatky. Součástí kompozice bude stávající památník osvobození, který zůstane zachován.

Záměr zahrnuje i opravu parkoviště před poliklinikou, které plynule naváže na asfaltovou komunikaci. Ve volném prostoru směrem ke kruhovému objezdu se počítá s lavičkami, vodním prvkem a další zelení. Odpočinkový prostor bude přístupný hlavním nástupem od polikliniky a dvěma menšími přístupy mezi parkovacími stáními. Nově bude propojen i chodníkem od Květné zahrady z ulice Generála Svobody.

V travnatých plochách náměstí jsou navrženy také jednotlivé stromy i skupina vzrostlých stromů, které mají vytvořit příjemnější parkový charakter celého území. Oba hlavní prostory budou navíc nasvíceny zemními svítidly tak, aby kompozice náměstí Míru vyzněla také v nočních hodinách. Doplněny budou kromě laviček také stojany na kola a odpadkové koše.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.