Řešení zeleně na Jiráskově náměstí v Plzni bude tématem setkání s občany

Ve čtvrtek 13. září se uskuteční od 17 hodin v parku na Jiráskově náměstí na Slovanech participační beseda k tématu stromů a ekologie na Jiráskově náměstí. Zájemci se dozvědí, jak se obnova daného náměstí promítne do řešení zeleně nebo pokrokového hospodaření s dešťovou vodou. Na otázky občanů budou odpovídat architekti vítězného návrhu obnovy daného prostranství, organizátoři projektu, zástupci Městského obvodu Plzeň 2 – Slovany a za město Plzeň technický náměstek primátora Pavel Šindelář.

„V návaznosti na připomínky některých občanů ke kácení stromů na Jiráskově náměstí jsme prověřili možnosti, jak zmírnit zásahy do parkových ploch při úpravách tohoto náměstí. Architekti vítězného návrhu nyní přišli s dílčími úpravami, se kterými chceme seznámit občany, jež bydlí v okolí Jiráskova náměstí,“ uvedl technický náměstek Pavel Šindelář a připomněl: „Kácet se bude méně.“

Změny jsou například v hlavní ploše parkového náměstí, kde se počet kácených stromů sníží o sedm. Na úkor mlatu se mírně rozšíří trávníková plocha a naopak se zmenší betonová růžice před kostelem, u níž se zachovají dva velké vzrostlé stromy. Platí, že se nebudou kácet stromy před školou, naopak až 12 nových stromů bude vysazeno v lunetě u bývalé trolejbusové točny. Ze stávajících 136 stromů bude zachováno 67, vysazeno bude 108 nových vzrostlejších. Z celkového počtu kácených stromů je 27 ve špatném zdravotním stavu, zbytek ustoupí nutné rekonstrukci plynovodu, změnám výšek uličního profilu a dopravnímu řešení, několik z nich je v kolizi se stavbou. Celkový počet stromů po obnově vzroste ze současných 136 až na 175, což je ještě více, než se původně předpokládalo.

„Projekt obnovy Jiráskova náměstí a Klášterní zahrady v Plzni realizujeme již od roku 2015 ve spolupráci města Plzně s Městským obvodem Plzeň 2 – Slovany, Nadací Proměny Karla Komárka, spolkem Pěstuj prostor, Klášterem dominikánů Plzeň a tamní Masarykovo základní školou Plzeň. Celkové náklady na obnovu náměstí jsou odhadovány až na 160 milionů korun,“ připomněl Pavel Šindelář.

V souvislosti s projektem se každoročně koná celá řada akcí a aktivit, jejichž smyslem je nejen společné plánování a debata, ale i snaha vdechnout náměstí nový život a ukázat i nové možnosti využití místa. Ve čtvrtek 20. září se od 15 hodin uskuteční Den plný her, sportu a zábavy.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak