Search
Close this search box.

Rekonstrukce MŠ Beruška končí, stíhá se v plánovaném termínu

Několikaměsíční rekonstrukce Mateřské školy Beruška pod obytným domem Hokejka se stihne dokončit v plánovaném termínu, takže od nového školního roku do ní bude moci město Liberec umístit všech pět oddělení se zhruba 130 dětmi, a to včetně 37 dvouletých.

V současné době především finišuje příprava dvou největších pavilónů, v nichž budou samotné dětské třídy s celým zázemím, aby do nich školka mohla už v průběhu srpna přestěhovat vybavení a 3. září otevřít.

„V obou vzdělávacích pavilónech zbývá vylít podlahy, překrýt a začistit stropy a namontovat světla, spínače a zásuvky, dodavatelská firma slíbila, že na srpnové stěhování bude vše připraveno, abychom v září mohli začít výuku. A to včetně alespoň části zahrady. Úplnou jistotu ještě nemáme u kuchyňského a hospodářského pavilonu, tam je možné, že stavaři budou finišovat ještě i v prvních zářijových dnech, což je ale za provozu školky snad zvladatelné. Ale s odstupem zbývajících několika týdnů se to zatím těžko odhaduje,“ uvedl po kontrolním dni náměstek primátora pro školství, sociální věci a kulturu Ivan Langr.

Kompletní rekonstrukce mateřské školy za 49,9 miliónů korun (z toho 85 % způsobilých výdajů pokryje dotace EU) se připravovala už loni, původní listopadový termín dokončení ale musel být výrazně posunut kvůli podstatné změně projektové dokumentace. Tři oddělení dětí tak jsou od 1. září 2017 umístěna v prázdné budově bývalé mateřské školy ve Věkově ulici, jedna třída pak docházela do areálu ZŠ Nám. Míru. „Vlastní práce začaly až letos v únoru, v průběhu stavby se navíc vyskytly další předem nepředvídané problémy, takže dodavatel žádal i o prodloužení termínu předání stavby. To jsme ale odmítli, není možné, aby děti i zaměstnanci začali další školní rok v provizoriu, je to velmi nepříjemná zátěž i pro rodiče. Stavbu mám možnost kromě kontrolního dne zhlédnout i několikrát do týdne zvenčí a musím říci, že jede pravidelně do večera včetně sobot. Takže i dodavatel si je vědom, že termíny jsou nepřekročitelné,“ řekl náměstek Langr.

V rámci kompletní rekonstrukce MŠ dojde úpravou vnitřních dispozic ke zvětšení ploch všech pobytových místností pro děti. Součástí je zároveň i úplná modernizace kuchyně, vybudování komunikačních krčků mezi jednotlivými pavilony, pořízení nového vnitřního vybavení školy i zajištění povinné bezbariérovosti. Od ruchu si ale neodpočine ani provizorní objekt ve Věkově ulici, až se z něj děti příští týden vypraví na prázdniny. „Už v září tam totiž začne přestavba na azylový dům pro rodiny s dětmi a ženy, což jsou služby, které v Liberci (ženy), resp. v celém Libereckém kraji (rodiny s dětmi) zatím úplně chybějí a musíme je zajistit. Tato rekonstrukce přijde na 16 milionů, včetně projektové dokumentace a dozorů stavby. Samotná služba by pak měla být zahájena v dubnu 2019,“ dodal náměstek Ivan Langr.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient