Search
Close this search box.

Rekonstrukce hustopečského kina je v plném proudu

Téměř před očima se mění budova bývalého kina. Vzniká z ní kulturní a informační centrum, ve kterém najdou svůj prostor divadla, koncerty, přednášky i setkávání lidí.
„Já si velice cením toho, že budeme mít v Hustopečích důstojné místo pro divadla, kde nabídneme návštěvníkům komfortní prostředí včetně svažitého hlediště a hercům zase odpovídající zázemí. To vše v kulturním domě, kde doposud soubory vystupují, chybí,“ uvedla jeden z hlavních důvodů rekonstrukce starostka Hana Potměšilová.
Práce jsou v plném proudu, na pár dnů je omezilo pouze mrazivé počasí. Vzhledem k tomu, že se jedná o rekonstrukci, přišly na řadu jako první bourací práce. „Nejtěžší bylo zatím sundání stropu. To bylo náročné jak z hlediska bezpečnosti, tak také kvůli velké váze jednotlivých dílců. Už je to hotové a dále pokračujeme podle časového harmonogramu,“ popsal průběh zástupce zhotovitele Tomáš Lidák.
Další opatření si vyžádal vysoký stav spodní vody. „Kvůli tomu jsme museli udělat drenáže v celém hlavním sále. Nyní je už vše v pořádku,“ doplnil Lidák.
A jaké jsou další plány? „Město vypsalo celkem tři výběrová řízení a po stavební části tak přijdou na řadu dodavatelé techniky a technologií a zařizování interiéru,“uvedla Potměšilová. Divadelní sál doplní kvalitní ozvučení, osvětlení či jevištní mechanika. Promítání projde digitalizací a bude tak odpovídat DCI standardu. „Rozhodli jsme se pro digitalizaci, protože bez ní by kino spíše zaniklo. Teď budeme mít možnost promítat i premiérové filmy, zatímco dříve jsme je získali přibližně až za půl roku po uvedení a celá řada filmů je navíc zakódovaná pouze pro nový formát,“ vysvětlila Potměšilová.
Rekonstrukcí dojde i k rozšíření objektu. Toto místo využije turistické informační centrum, které je nyní v domě U Synků. „Budova má výbornou polohu v centru města. Při přestavbě jsme plánovali i následný provoz, který zajistí zaměstnanci organizační složky Marketing a kultura města Hustopeče. Ti se postarají i o kulturní a informační náplň nového centra,“ doplnila Potměšilová. Celkové náklady na stavbu, technologie a interiér se pohybují okolo 46 milionů korun. Ty se oproti původnímu odhadu ze studie navýšily. „Vzhledem k rekonstrukci, u které nikdy nejde prohlédnout a prověřit všechno, je pro architekta stanovení nákladů dopředu velmi těžké, obzvlášť ve fázi studie,“ vysvětlila Potměšilová.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient