Regenerace vyškovského sídliště Dukelská skončila. Potěší opravené hřiště nebo parkour

Z dalších desítek metrů zmizely asfaltové chodníky, které nahradila zámková dlažba. Změnil se systém pěších cest, vznikly nové trasy s mlatovým krytem. Zlepšily se možnosti sportovního vyžití v lokalitě. Děti při seskoku z herních atrakcí chrání pryžová štěpka. Některé zelené plochy se dočkaly obnovy a doplnění o další zeleň. Nechybí nové lavičky a odpadkové koše. Závěrečná etapa regenerace sídliště Dukelská, která se týkala vnitrobloku mezi Sportovní a Jarní ulicí, je u konce.

Navázala na předchozí dvě úspěšné etapy a kromě jiného se významně postarala o stávající, už nevyhovující hřiště. „Nově na něm jde hrát tenis, volejbal, nohejbal i malá kopaná. Jednotlivé sporty mají odlišné lajnování, aby to bylo pro sportovce přehledné. Počítali jsme také s odpočinkovou plochou u jednoho z rohů,“ popsal starosta Vyškova Karel Goldemund.

Na hřišti jsou nově umístěné dvě branky o rozměrech 2 krát 3 metry, každá s integrovaným basketbalovým košem. „Celé je oplocené do čtyřmetrové výšky, aby balony nelétaly po okolí. Hřiště potěší mládež i dospělé, kteří s sebou mohou vzít i své děti. Rozhodli jsme se totiž postavit v blízkosti hřiště také prostor pro nejmenší,“ informoval starosta Goldemund.

Děti tak budou nově řádit na houpadlech nebo balanční kladině. Mrštné sportovce, kteří rádi překonávají nejrůznější venkovní překážky, potěší i parkourový koutek.

Ze sídliště rovněž zmizely kovové věšáky na prádlo, které dnes už nikdo nevyužívá, úprav se dočkaly i nevyhovující opěrné zídky. Vznikly také nové propojovací trasy, díky kterým se děti a jejich rodiče dostanou na plochy s atrakcemi. „Předláždění na zámkovou dlažbu a zúžení na šířku dvou a půl metru se dočkal i chodník ve směru k venkovním schodům nákupního střediska v Letní ulici,“ připomněl starosta Goldemund.

Přibylo devět kusů laviček a několik odpadkových košů, stožáry veřejného osvětlení pak mají nová ekonomická svítidla.

První etapa regenerace sídliště se uskutečnila v roce 2015, druhá fáze následovala loni. Zatímco první nejvíc myslela na školáky a prostřednictvím venkovních posilovacích strojů také na dospělé, druhá etapa cílila nejrůznějšími herními prvky výhradně na nejmenší děti. „Všechny tři etapy nicméně například obnovou zeleně, vytvořením klidových ploch nebo opravou poškozených chodníků myslely na všechny generace. Jednotlivá hřiště od začátku lákají děti, věříme, že nové víceúčelové hřiště ocení také další věkové skupiny. Jsme rádi, že je několikaleté úsilí, se kterým nám ve financování pomáhaly i dotace z ministerstva pro místní rozvoj, u konce,“ shrnul vyškovský starosta.

Práce na závěrečné etapě zajistila firma WAGNER stavební, spol. s r. o., za zhruba 6 milionů a 160 tisíc korun včetně DPH.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jaká jsou úskalí stavby domu svépomocí?

Pořídit si dnes vlastní bydlení je finančně velmi nákladné, a to i v případech, kdy jste již vlastníky stavební parcely. Vždyť za poslední dva roky vzrostly ceny stavebních materiálů i o více jak 60 % a vzrostla i cena za práci od řemeslníků. Pokud tak nemáte objednaný dům na klíč, můžete zastat spoustu činností svépomocí, přínáší to však řadu úskalí, kterým se věnuje článek níže.

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.