Search
Close this search box.

Ředitel mostecké městské policie Jaroslav Hrvol přednášel na mezinárodní konferenci

Ve dnech 11. – 13. 4. 2018 se na půdě Univerzity Palackého v Olomouci konala III. mezinárodní konference městských policií, která je od roku 2016 organizována jako setkání obecních policií zemí Visegrádské čtyřky. Je příležitostí pro výměnu zkušeností a příkladů dobré praxe mezi zástupci obecních a městských policií, reprezentanty státní správy a samospráv, partnerských organizací, integrovaného záchranného systému a akademické sféry.

Na konferenci byl pozván jako přednášející do panelu „Bezpečný prostor“ ředitel mostecké městské policie Jaroslav Hrvol.„Byl jsem osloven, abych představil nové, zajímavé přístupy mostecké městské policie k bezpečnosti a prevenci kriminality ve městě,” vysvětluje Jaroslav Hrvol, proč se právě město Most a jeho městská policie prezentovalo na této mezinárodní konferenci.

Přítomné zaujaly zkušenosti mostecké městské policie s velkým počtem asistentů prevence kriminality, kterých má město Most díky dvěma úspěšným projektům z dotací EU v ulicích celkem 19 na tři roky. Zajímavé je také zapojení Romů do prevence kriminality.„Říkal jsem kolegům, ať se nebojí pracovat s Romy. Máme jich mezi asistenty osm, jsme s nimi spokojeni a neřešíme žádné problémy. A co je hlavní, mají autoritu u své komunity a platí na ně nejvíc. Měnili jsme za deset měsíců působení asistentů tři zaměstnance a nikdo z nich nebyl Rom,” předal kolegům zajímavou zkušenost Jaroslav Hrvol.

Přínos opatření zavedení asistentů prevence kriminality pro pocit bezpečí obyvatel ve městě a sociálně vyloučených lokalitách prokázal ředitel v další části prezentace statistickými daty a také prostřednictvím výstupů z Průzkumu pocitu bezpečí mosteckých občanů. Z průzkumu vyplynulo, že většina lidí přítomnost asistentů v ulicích uvítala a cítí se bezpečněji.„Když asistenti například tři dny hlídají trhy na náměstí a neprocházejí pravidelně městem, hned mi volají lidé, co se děje, kde jsou,” uvedl Jaroslav Hrvol.

Ukázal také přítomným ředitelům městských policií, jak mohou výstupy z průzkumu pocitu bezpečí občanů využít při plánování práce městské policie ve spolupráci s veřejností.„Zjednodušeně řečeno se z průzkumu pocitu bezpečí občanů dozvíte, čím jim můžete nejvíce pomoci, co je nejvíc trápí. My jsme například na základě průzkumu zřídili služebnu asistentů prevence kriminality na nádraží a zvýšili jsme ostrahu v parcích, protože jsme zjistili, že se lidé na těchto místech necítí bezpečně. Další služebnu plánujeme. Také jsme nově zavedli kurzy sebeobrany pro děti a seniory a více komunikujeme s veřejností, protože o to projevili v dotaznících zájem. Samozřejmě nelze vyřešit všechny problémy, které obyvatele města tíží, ale průzkumem získáme přehled o stěžejních problémových oblastech. A tam, kde to je možné, můžeme pomoci díky tomu, že o těch problémech víme,” uzavřel zajímavým příkladem přínos mosteckých zkušeností pro mezinárodní konferenci ředitel městské policie Jaroslav Hrvol. Právě průzkum pocitu bezpečí a následné plánování práce městské policie s veřejností ředitele městských policií zaujal nejvíce a řada z nich se jím bude podle jejich slov inspirovat.

S problémy s bezpečností a rozšiřováním sociálně vyloučených lokalit se potýká řada měst a pro některé je to nový a velký problém. Pozitivní zkušenosti s prevencí kriminality v sociálně vyloučených lokalitách města Mostu proto uvítali i například slovenští kolegové.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient