Rath zvažuje kandidaturu do Senátu. Co za tím vězí?

David Rath, který je od letošního června nepravomocně odsouzen za korupci k osmi a půl letům, zvažuje kandidaturu do Senátu.

Pokud by se opravdu rozhodnul pro kandidaturu, zvolí si obvod Litoměřice, kde v letech 2012 a 2013 strávil ve vazební věznici osmnáct měsíců. Podle jeho slov zná díky tomu toto město z obou stran, jako občan, ale i jako vězeň.

Rath by se v kampani na senátora chtěl zaměřit především na zdravotnictví, jeho hlavním tématem by bylo zabránění zprivatizování nemocnic.

V tuto chvíli také ještě není rozhodnut, za který subjekt by kandidoval. Spekuluje se ale i o Pravé bloku Jany Bobošíkové.

Dalším důvodem, proč chce do Senátu, je to, že má pocit, že je v horní komoře parlamentu nuda a on by to rád tam více svou přítomností rozvířil.

Zároveň vyvrací domněnky, že by chtěl být senátorem proto, aby získal imunitu a nemusel tak nastoupit do vězení. V tuto chvíli čeká, jak dopadne rozhodnutí odvolacího soudu.

David Rath už dříve působil v politice. V jednu dobu byl i hejtmanem za Středočeský kraj. V té době byl členem ČSSD.

Počátkem příštího týdne se musejí zájemci o kandidaturu do Senátu zaregistrovat, takže na rozhodování zbývá Davidu Rathovi několik posledních dní.

Senátní volby se uskuteční letos 5. a 6. října a to ve třetině obvodů. Druhé kolo je na programu klasicky o týden později.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.

Jak se rodí pamětní mince? Poodhalte tajemství ražby mincí

Mince provázejí lidstvo již více než dvě tisíciletí. Nástroje používané pro výrobu mincí se za tu dlouhou dobu sice výrazně proměnily, některé věci ale přetrvávají. Ať už jde o klasické oběživo či mince pamětní, stále se jedná o poměrně složitý proces, který v sobě snoubí uměleckou, řemeslnou i čistě technologickou stránku.