Rath vinen! Hrozí mu 8,5 roku vězení, navíc přijde o 22 milionů

Krajský soud v Praze dnes podruhé uznal bývalého hejtmana Davida Ratha vinným z korupce a ovlivňování zakázek ve Středočeském kraji. Za to mu hrozí osm a půl roku odnětí svobody. Navíc definitivně přijde o 22 milionů, které mu zabavila policie.

Kromě Ratha bylo obžalováno dalších deset osob, které měly co do činění s podobnými kauzami. Např. manželům Kottovým, kteří organizovali machinace s různými tendry, soud vyměřil 7,5 let. I oni přijdou o desítky milionů korun. Jen podmínkou byla potrestána podnikatelka ve stavebnictví Ivana Salačová, která se ke korupci přiznala.
Verdikt není pravomocný.

Nikdo z obžalovaných nebyl vynesení rozsudku přítomen.

Tresty jsou naprosto stejné jako před třemi lety, poté však byl rozsudek zrušen. Důvodem byly použité odposlechy. Nejvyšší soud však vloni rozhodl, že odposlechy mohou být použity jako důkaz.

„Ten dnešní rozsudek, který před pár minutami zazněl, je rozsudkem na přání prezidenta republika. Tlačil na soudy, tlačil na soudce, vyhrožoval soudcům,“ uvedl David Rath.

„Jak minule, tak ani dnes soud neuložil propadnutí veškerého majetku manželů Kottových a doktora Ratha. Tam samozřejmě budu zvažovat odvolání,“ komentoval krátce po vynesení výše trestů státní zástupce Petr Jirát.

Kauzy se týkaly především machinací s tendry na modernizace středočeských nemocnic, dále opravy zámku v Buštěhradu na Kladensku či hostivického gymnázia. Manželé Kottovi měli krajské veřejné zakázky přizpůsobovat, Rath podle obžaloby o všem věděl.

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz