Search
Close this search box.

Radniční minigalerie v Třinci představila fotografie Marka Džupina

Slavnostní vernisáží byla v pondělí 19. listopadu zahájena v prostorách třineckého magistrátu tematická výstava fotografií Marka Džupina s názvem Návraty.

Černobílé fotografie vystřídaly předchozí výstavu obrazů výtvarnice Anny Buré a znovu proměnily chodbu třetího patra v malou radniční galerii a dodaly jí jedinečnou atmosféru.

„Vystavená umělecká díla kultivují duši a těší nejen zaměstnance, ale určitě udělají radost všem příchozím, kterým zpříjemní vyřizování na úřadě. Někteří lidé k nám dokonce míří už konkrétně za vystavenými obrazy či fotografiemi,“ podotkla primátorka Věra Palkovská.

Výstava Návraty nás zavede na Hrčavu a přiblíží prostřednictvím umělecky pojatých fotografií běžný život na vesnici spojený s tradičním zemědělstvím. Orba s koněm nebo tahání dřeva z lesa, setí obilí ručně…to vše naši předci vídávali běžně v každé vesnici, na každém políčku. V dnešní době ruční práci přebírají stroje a moderní životní styl mění vše kolem nás. Fotografie, které vznikly v roce 2006, ukazují ještě nedávný život na Hrčavě, kdy tažný kůň byl nezbytným pomocníkem a zažitý styl přetrval i do dnešní doby…

Vystavené fotografie evokují doby dávno minulé i svým černobílým provedením. „Barvy by v tomto případě zbytečně rozptylovaly pozornost. Černobílá fotografie má svoje kouzlo a u těchto fotek hraje důležitou roli, protože ještě více zdůrazní podstatu snímku a zachytí děj,“ vysvětlil autor fotografií.

Marek Džupin je členem Fotoklubu Steel Třinec a během své fotografické kariéry kromě účastí na fotoklubových společných výstavách uspořádal i mnoho vlastních autorských výstav. Často svým objektivem zachycuje krásy našeho regionu a život ve městech a obcích. Spolupracuje s městy a organizacemi na projektech propagace regionů či zviditelnění jejich práce v očích veřejnosti. Jeho fotografie jsou také k vidění v katalozích či kalendářích různých firem, na turistických infotabulích a publikacích o regionu či ve fotobance Těšínského Slezska. Věnuje se také cestovatelským besedám, na nichž promítá a komentuje fotografie ze svých cest. Do jeho portfolia však patří také svatby a ateliérové fotografie.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient