Rada Královéhradeckého kraje schválila rozpočet na příští rok

Rozpočet na rok 2019 je navrhován jako schodkový ve výši 337,5 mil. Kč. Celkový objem příjmů je navrhován ve výši 4 503,0 mil. Kč, Celkový objem výdajů je navrhován ve výši 4 840,5 mil. Kč.

Finančně pokryty jsou výdaje na průmyslovou zónu (81,9 mil. Kč), Fond rozvoje a reprodukce Královéhradeckého kraje ve výši 505,4 mil. Kč, výdaje na kofinancování a předfinancování v objemu 276,4 mil. Kč, výdaje na údržbu komunikací (462,7 mil. Kč), Dotační fond Královéhradeckého kraje je navrhován ve výši 131,5 mil. Kč, zahrnuje i výdaje na Program obnovy venkova (v současné době je na tento účel vyčleněna částka 44,5 mil. Kč). Na dopravní obslužnost zajišťovanou autobusy půjde 366 mil. Kč a na drážní dopravu 389 mil. Kč.

„Hlavní prioritou rozpočtu jsou investice: výstavba v nemocnicích, spolufinancování projektů dotovaných evropskou unií a v dopravě opravy a výstavba silnic. V důsledku dobré kondice národního hospodářství rostou příjmy kraje z daní, nicméně i pro kraj pracují stovky lidí a tak čelíme požadavkům na růst provozních výdajů,“ uvedl radní Rudolf Cogan odpovědný za oblast financí.

Byly vytvořeny zdroje pro úhradu sedmé splátky úvěru v objemu 62,5 mil. Kč (k úvěru přijatému v roce 2008 v částce 500 mil. Kč na rekonstrukci Regiocentra) a do rozpočtu byla zapojena první část nového úvěru ve výši 400 mil. Kč (z celkové částky 900,0 mil. Kč) na prioritní investiční akci kraje, kterou je Modernizace a dostavba Oblastní nemocnice Náchod.

„Výstavbu dvou nových pavilonů v náchodské nemocnici nejsme schopni financovat bez úvěru. Ten ale budeme čerpat jen na tuto akci a následně ho chceme rychle splácet,“ dodal radní Rudolf Cogan.

Největší část Fondu rozvoje a reprodukce půjde do oprav silnic (150 mil. Kč). K nejvýznamnějším akcím dalších oblastí patří výstavba depozitáře jičínského muzea v Robousích za 15 mil. Kč, stavební úpravy žacléřského objektu Domova důchodců Lampertice za 10 mil. Kč, rekonstrukce hlavní budovy Barevných domků Hajnice za 10 mil. Kč, revitalizace ČOV v rychnovské nemocnici za 21 mil. Kč, stavební úpravy trutnovské interny v hodnotě 14,2 mil. Kč a nákup tří sanitních vozů za 9,6 mil. Kč a rekonstrukce elektroinstalace a rozvodů ZTI náchodské stavební školy.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.