Search
Close this search box.

Rada Královéhradeckého kraje schválila rozpočet na příští rok

Rozpočet na rok 2019 je navrhován jako schodkový ve výši 337,5 mil. Kč. Celkový objem příjmů je navrhován ve výši 4 503,0 mil. Kč, Celkový objem výdajů je navrhován ve výši 4 840,5 mil. Kč.

Finančně pokryty jsou výdaje na průmyslovou zónu (81,9 mil. Kč), Fond rozvoje a reprodukce Královéhradeckého kraje ve výši 505,4 mil. Kč, výdaje na kofinancování a předfinancování v objemu 276,4 mil. Kč, výdaje na údržbu komunikací (462,7 mil. Kč), Dotační fond Královéhradeckého kraje je navrhován ve výši 131,5 mil. Kč, zahrnuje i výdaje na Program obnovy venkova (v současné době je na tento účel vyčleněna částka 44,5 mil. Kč). Na dopravní obslužnost zajišťovanou autobusy půjde 366 mil. Kč a na drážní dopravu 389 mil. Kč.

„Hlavní prioritou rozpočtu jsou investice: výstavba v nemocnicích, spolufinancování projektů dotovaných evropskou unií a v dopravě opravy a výstavba silnic. V důsledku dobré kondice národního hospodářství rostou příjmy kraje z daní, nicméně i pro kraj pracují stovky lidí a tak čelíme požadavkům na růst provozních výdajů,“ uvedl radní Rudolf Cogan odpovědný za oblast financí.

Byly vytvořeny zdroje pro úhradu sedmé splátky úvěru v objemu 62,5 mil. Kč (k úvěru přijatému v roce 2008 v částce 500 mil. Kč na rekonstrukci Regiocentra) a do rozpočtu byla zapojena první část nového úvěru ve výši 400 mil. Kč (z celkové částky 900,0 mil. Kč) na prioritní investiční akci kraje, kterou je Modernizace a dostavba Oblastní nemocnice Náchod.

„Výstavbu dvou nových pavilonů v náchodské nemocnici nejsme schopni financovat bez úvěru. Ten ale budeme čerpat jen na tuto akci a následně ho chceme rychle splácet,“ dodal radní Rudolf Cogan.

Největší část Fondu rozvoje a reprodukce půjde do oprav silnic (150 mil. Kč). K nejvýznamnějším akcím dalších oblastí patří výstavba depozitáře jičínského muzea v Robousích za 15 mil. Kč, stavební úpravy žacléřského objektu Domova důchodců Lampertice za 10 mil. Kč, rekonstrukce hlavní budovy Barevných domků Hajnice za 10 mil. Kč, revitalizace ČOV v rychnovské nemocnici za 21 mil. Kč, stavební úpravy trutnovské interny v hodnotě 14,2 mil. Kč a nákup tří sanitních vozů za 9,6 mil. Kč a rekonstrukce elektroinstalace a rozvodů ZTI náchodské stavební školy.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním: na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient