Rada hlavního města schválila Akční plán pro založení Příměstského parku Soutok

Praha má aktualizovaný Akční plán pro založení Příměstského parku Soutok. S názvem „SOUTOK BUDE OK“ jej schválila Rada hl. m. Prahy. Jeho cílem je zajistit koordinovanou péči o území říční nivy kolem soutoku Berounky a Vltavy v Praze. Akční plán zpracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

Jde o území celoměstského významu (cca 1 300 ha) s velkými krajinářskými i ekonomickými hodnotami, které je rozděleno mezi pět městských částí a město Černošice. Půda je zde vlastněna množstvím soukromých vlastníků. Jednotlivé subjekty mají často protichůdné zájmy, absence sdílené zodpovědnosti vede k nadměrnému využívání území a k postupnému znehodnocování krajiny.

„Příměstský park Soutok vznikne v místě, kde se slévá Berounka s Vltavou. V budoucnu se zde plánuje vybudování parkoviště, vyhlídkové terasy, plovoucí sauny, informačního boxu, cyklostezky, ale i zajištění služeb pro Pražany a návštěvníky hlavního města Prahy,“ uvedla radní hl. m. Prahy Jana Plamínková.

Příměstský park Soutok (PP Soutok) by měl plnit funkci poskytování a rozvoje ekosystémových služeb a měl by dát nezastavěné příměstské krajině šanci, aby se stala součástí života místních obyvatel i ostatních Pražanů. Důležitým cílem je také nalezení způsobu, jak učinit budoucí správu parku trvale udržitelnou tak, aby se území i do budoucna vyváženě rozvíjelo. PP Soutok respektuje vlastnická práva majitelů a potřebu ekonomické udržitelnosti a rentability správy jejich soukromého majetku. Zakládání a správa příměstských parků je také jedním z důležitých opatření Radou hl. m. schválené Strategie adaptace hl. m. Prahy na klimatickou změnu.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.