Migrující ptáci ze saharské Afriky s velkou pravděpodobností zavlekli do českých krajin virus západonilské horečky. Od nich se následně nakazili komáři. Tento případ zaznamenali na jižní Moravě.
Podle brněnských hygieniků je tu riziko, že by se mohla západonilská horečka přenést i na člověka. Proto doporučují používat kvalitní repelent, protože pro člověka, který má oslabenou imunitu, může být toto komáří bodnutí i smrtelné.
Brněnští vědci objevili u rybníků na jižní Moravě komára z tzv. todu Culex modestus. Ale je pravděpodobné, že se může vyskytovat i na jiných místech v republice. Podle hygieniků by se může tento druh komáru vyskytovat nejenom u vody, ale i v městských částech.
Západonilská horečka se projevuje jako běžná viróza, přichází bolesti svalů, kloubů a hlavy. Může se objevit i zimnice. Proti této horečce zatím neexistuje preventivní očkování.
Odborníci na hmyz začali spolupracovat s Fakultní nemocnici Brno, od které dostávají vzorky krve a mozkomíšního moku od pacientů, kteří by mohli mít západonilskou nemoc. Zatím jí ale u nikoho nezjistili.
Současné sucho napomáhá tomu, že se zde nevyskytuje mnoho komárů, což by se ale mohlo změnit, kdyby začalo vydatněji pršet. Komáři se hodně vyskytují u podmáčených lesů a luk, kde se začínají rojit.