V druhé polovině října byla slavnostně otevřena první z jedenácti rozhleden rozsáhlého projektu „Česko-polská Hřebenovka – východní část“, rozhledna na Włodzické hoře (Vladzické hoře, 758 m n. m.) v Polsku. Účastníkem projektu je i Pardubický kraj.
Na nejvyšším vrcholu Włodzické vrchoviny nad obcí Świerki, který je vzdušnou čarou pouhé dva kilometry od státní hranice, stálo dlouhá léta torzo bývalé kamenné rozhledny. Původní rozhledna o výšce 14,6 m byla postavena roku 1927, v období první republiky a velkého rozkvětu turistiky. V přízemí věže se nacházela prodejna s občerstvením. Od roku 1934 nesla rozhledna jméno německého polního maršála Paula von Hindenburga. V blízkosti místa můžeme dosud nalézt také zbytky kamenolomu, kde byl těžen melafyr použitý i pro výstavbu rozhledny. Po válce byl ovšem lom zavřen a zapomenut. Stejný osud potkal také rozhlednu, ze které se stala jen zřícenina. Nyní, po letech, v rámci projektu „Česko-polská Hřebenovka – východní část“, byly trosky revitalizovány a přestavěny na novou dominantu hory. Na toto atraktivní místo, ze kterého se můžete těšit výhledem nejen na Soví hory a bývalé Sudety, se dostanete po zeleně značené turistické trase vedoucí z obce Świerki.
Rozhledna na Włodzické hoře v datech:
Rozpočet investice: 111.200,- EUR
Projektový partner: Gmina Nowa Ruda
Vedoucí partner projektu: Euroregion Glacensis
Lhůta pro provedení: červen – říjen 2018
Stavebních práce: NOIR Michał Fugowski, Świerki
„Česko-polská Hřebenovka – východní část“
Celý projekt je zaměřen na revitalizaci historické hřebenové trasy v česko-polském pohraničí, vybudování doprovodných investic a na propagační kampaň pod společnou značkou „Hřebenovka“. Trasa z velké části kopíruje hranici a v několika místech volně přechází do druhého státu. Očekávanými investicemi v rámci projektu je stavba dalších 10 rozhleden, z toho 8 bude historickým obnovením zaniklých rozhleden/vyhlídkových míst nebo využitím jiného historického dědictví. Dále vzniknou dvě česko-polská turistická informační centra (Neratov a Nový Hrádek) a bude nově postaven Jánský most v Neratově, který bude obnovením duchovního i reálného spojení obou států. Díky projektu můžete snáze objevovat malebnost léta opuštěných příhraničních oblastí, které se pyšní krásnou přírodou. Více informací celém o projektu najdete na: www.euro-glacensis.cz/