První náměstek primátora přijal básnířku Hanu Gerzanicovou

Spisovatelku, básnířku, překladatelku a pedagožku Hanu Gerzanicovou přijal v pondělí na plzeňské radnici první náměstek primátora Martin Baxa. Propagátorce české kultury v Austrálii dodatečně popřál k jejímu významnému životnímu jubileu a poděkoval jí za celoživotní tvorbu. Současně Martin Baxa ocenil její životní sílu a optimismus, které Haně Gerzanicové pomohly překonat těžké životní etapy.

Básnířka a překladatelka Hana Gerzanicová se narodila 11. 5. 1928 v Plzni. Pochází z rodiny pedagoga (od čtyř let se učila německy, od osmi let francouzsky, ve dvanácti anglicky, ve třinácti skládala privátní maturitu z latiny). Po gymnáziu vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, ale vzápětí (1950) emigrovala přes Německo do Austrálie, za což byla v nepřítomnosti odsouzena k sedmnácti letům vězení. Nejdříve pracovala manuálně, v roce 1960 se stala privátní učitelkou v Power Coaching College v Sydney. Od roku 1968 vyučovala francouzštinu a němčinu na gymnáziu v Moss Vale, od poloviny 70. let působila jako zástupkyně ředitelky školy v Earlwoodu na předměstí Sydney. Od roku 1976 spolupracovala s redakcí exilového československého rozhlasového vysílání v českém jazyce, dále pracovala v sekretariátě Československého klubu. V roce 1982 ukončila studia teologie a lingvistiky na Catholic College of Education. V roce 1995 převzala rehabilitační doktorát na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Hana Gerzanicová žije v Plzni trvale od roku 1990, je členkou Obce spisovatelů, Střediska západočeských spisovatelů, Svazu australských spisovatelů a básníků, Mezinárodní společnosti básníků (USA) a Společnosti pro vědy a umění (USA). Za svou tvorbu byla mnohokrát oceněna.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak