První knihu s hlučínskými pověstmi a báchorkami prodává Muzeum Hlučínska

Knihu Anny Malchárkové Chudobky – Pověsti a báchorky z Hlučínska prodává už od začátku září Informační centrum Hlučín, sídlící v budově hlučínského zámku. Jedná se o první dílo, které obsahuje soubor dochovaných pověstí z území Hlučínska.

„O literaturu zdejších autorů je poměrně značný zájem, spisovatelky Anna Malchárková nebo Jana Schlossarková jsou zde zvláště populární. Vnímáme proto jako svoji velmi vítanou povinnost podpořit jejich tvorbu tím, že v informačním centru zprostředkováváme prodej jejich knih. To samozřejmě platí i o nové knize Anny Malchárkové, kterou jsme zařadili do prodeje hned, jakmile vyšla,” uvedl Metoděj Chrástecký, ředitel Muzea Hlučínska, pod něž spadá i Informační centrum Hlučín.
„Literární tvorba autorů z Hlučínska patří k největším pokladům, které zde máme. Paní Malchárkové jsme nesmírně zavázáni, že věnovala čas a energii sběru a kouzelnému zpracování místních pověstí, a že takto významně pomáhá pečovat o odkaz našich předků, o zachovávání paměti Hlučínska i posilování lokální hrdosti a identity,” doplnila místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová.
„V písemné formě se mnoho pověstí nedochovalo. A pokud ano, jsou to jen kratičké zmínky. Větší část z nich zůstala v ústním podání a jejich konečná podoba záležela na umění jednotlivého vypravěče,“ vysvětluje spisovatelka, která si dala tu práci a zmapovala podstatnou část území Hlučínska, kde se nějaká pověst nebo báchorka ještě dochovala.
Naši předkové jim věřili, výměnou generací se ale postupně vytrácely. Ilustrovaná kniha obsahuje 34 pověstí a báchorek, čerpaných jednak z historických pramenů, ale i z dochovaného lidového vyprávění. Kniha je rozdělena do dvou částí. V první části vtáhnou pověsti čtenáře do zaniklých tvrzí a hradů, dočtou se o propadlých zámcích, podivném zmrtvýchvstání, chodbách pod zemí, zbojnících a také o věčné lidské touze po spravedlnosti. Druhá část dá průchod fantazii, protože v báchorkách se vyskytují hastrmani, bludičky, rarášek i ohnivý pes a samozřejmě i místa na Hlučínsku, kde se tyto podivuhodné bytosti vyskytovaly a možná stále vyskytují.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.