Provozovatel karvinské ubytovny si přišel na dotacích na bezmála 20 milionů korun, nyní ho stíhá policie

Kriminalisté v Moravskoslezském kraji se zaměřili na případ spojený s dotacemi a kompenzacemi souvisejícími s COVID-19. V současné době je 49letý muž obviněn z podvodu s dotacemi, když měl podle policie způsobit škodu v hodnotě asi 19 milionů korun.

Kriminalisté v Moravskoslezském kraji se zaměřili na případ spojený s dotacemi a kompenzacemi souvisejícími s COVID-19. V současné době je 49letý muž obviněn z podvodu s dotacemi, když měl podle policie způsobit škodu v hodnotě asi 19 milionů korun.

Kriminalisté prověřovali množství dokumentů, pravidel a podmínek a samozřejmě také svědectví jednotlivců po přijetí oznámení o tomto případu. Komunikovali také s představiteli Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Úřadu práce ČR, stejně jako s některými bankovními institucemi. Stručně řečeno, muž, který provozoval ubytovací zařízení na Karvinsku, neoprávněně žádal o dva typy dotací během „covidové“ doby, respektive během „covidových opatření a lockdownu“ v letech 2020 a 2021.

Jednou z oblastí byly dotace pro provozovatele ubytovacích zařízení, jejichž činnost byla omezena kvůli opatřením souvisejícím s pandemií COVID-19. V žádostech uváděl muž podstatně vyšší počet pokojů k dispozici pro ubytování než skutečně měl a žádal na ně dotace. Navíc jednou z podmínek pro získání dotace bylo, že ubytovací zařízení nesmí poskytovat ubytování lidem pobírajícím sociální dávky – konkrétně doplatek na bydlení. Tuto skutečnost však muž v žádosti o dotaci „vynechal“ a nejenže porušil podmínku pro získání dotace, ale také žádal o dotace pro pokoje obsazené těmito osobami. Celkově bylo muži z ministerstva vyplaceno téměř 14 milionů korun. Podával také nepravdivé informace v žádostech o kompenzace mezd pro své zaměstnance, které podle něj kvůli krizovým opatřením souvisejícím s šířením COVID-19 nemohli chodit do práce. Tato tvrzení se však podle zjištění kriminalistů nezakládala na pravdě. Úřad práce ČR mu vyplatil jako náhradu za mzdu více než 5 milionů korun.

Hlavní komisař krajského oddělení hospodářské kriminality zahájil na základě shromážděných důkazů trestní stíhání tohoto 49letého muže za trvající zločin podvodu s dotacemi. Trestní zákoník za takové jednání stanoví trest odnětí svobody pět až deset let. Obviněný je stíhán na svobodě.

V souvislosti s případem zajišťují kriminalisté náhradní hodnoty, včetně nemovitostí (pozemky a rodinné domy) v předběžně vyčíslené hodnotě téměř 12 milionů korun a také finanční hotovost na účtech ve výši téměř 6 milionů korun. Vyšetřování tímto případem pokračuje.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak si vyrobit piňatu a odkud se k nám zvyk rozbíjet tyto krásné ozdoby na oslavách vlastně dostal?

Piñata je tradiční předmět používaný při oslavách a slavnostech, zejména v latinskoamerické kultuře. Jedná se o nádobu ve tvaru zvířete, postavy nebo nejrůznějšího tavru, která je vyrobena z papíru nebo jiných materiálů a je naplněna sladkostmi, drobnými dárky či konfetami. Piñata je zavěšena na provazu nebo lanku a účastníci slavnosti se střídají ve snaze rozbít ji, aby se dostali k jejímu obsahu. K dostání je i v Česku ve specializovaných eshopech, kde seženete všechno možné na oslavy a party, my si ale za chvilku ukážeme, jak si s trochou šikovnosti můžete vyrobit takovou originální ozdobu sami.

Mezinárodní kosmická stanice zachycena na Opavsku

V létě, kdy Slunce dosahuje v poledne své nejvyšší polohy, máme jedinečnou šanci vidět Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) jak pluje před naším sluncem. Tuto zvláštní událost mohl v sobotu 3. června 2023 pozorovat Petr Horálek, vědec z Fyzikálního ústavu v Opavě. Bylo to v obci Uhlířov u Opavy, kde mohl vidět ISS i spoustu slunečních skvrn.

Proč je Snusim.to první volbou při nákupu nikotinových sáčků a žvýkacích tabáků?

Představte si eshop, který je víc než jen obchodem. Snusim.to je místem, kde se milovníci snusu a nikotinových sáčků shromažďují, sdílejí své zkušenosti a objevují nové produkty. Společnost je známá svou vášní pro své produkty a dlouholetými zkušenostmi v oblasti snusu. Největší prioritou Snusim.to je poskytnout zákazníkům nejlepší zážitek z užívání snusu.

Češi stále více preferují masivní nábytek. Jaké dřevo je nejoblíbenější?

Pokud jste si v poslední době všimli, že v Česku se stále častěji objevuje masivní nábytek, nejste sami. Tento nový trend získává na popularitě a láká stále více lidí nejen svojí robustností, ale hlavně svou kvalitou. Přirozeně výběr správného dřeva je klíčovým faktorem při výrobě tohoto elegantního nábytku a proto se podíváme na to, jaké druhy dřeva jsou momentálně nejoblíbenější. Pokud vás zajímá, jestli jsou vaše preference v souladu s tímto trendem, neváhejte a pokračujte ve čtení!