Search
Close this search box.

Provozovatel karvinské ubytovny si přišel na dotacích na bezmála 20 milionů korun, nyní ho stíhá policie

Kriminalisté v Moravskoslezském kraji se zaměřili na případ spojený s dotacemi a kompenzacemi souvisejícími s COVID-19. V současné době je 49letý muž obviněn z podvodu s dotacemi, když měl podle policie způsobit škodu v hodnotě asi 19 milionů korun.

Kriminalisté v Moravskoslezském kraji se zaměřili na případ spojený s dotacemi a kompenzacemi souvisejícími s COVID-19. V současné době je 49letý muž obviněn z podvodu s dotacemi, když měl podle policie způsobit škodu v hodnotě asi 19 milionů korun.

Kriminalisté prověřovali množství dokumentů, pravidel a podmínek a samozřejmě také svědectví jednotlivců po přijetí oznámení o tomto případu. Komunikovali také s představiteli Ministerstva pro místní rozvoj ČR a Úřadu práce ČR, stejně jako s některými bankovními institucemi. Stručně řečeno, muž, který provozoval ubytovací zařízení na Karvinsku, neoprávněně žádal o dva typy dotací během „covidové“ doby, respektive během „covidových opatření a lockdownu“ v letech 2020 a 2021.

Jednou z oblastí byly dotace pro provozovatele ubytovacích zařízení, jejichž činnost byla omezena kvůli opatřením souvisejícím s pandemií COVID-19. V žádostech uváděl muž podstatně vyšší počet pokojů k dispozici pro ubytování než skutečně měl a žádal na ně dotace. Navíc jednou z podmínek pro získání dotace bylo, že ubytovací zařízení nesmí poskytovat ubytování lidem pobírajícím sociální dávky – konkrétně doplatek na bydlení. Tuto skutečnost však muž v žádosti o dotaci „vynechal“ a nejenže porušil podmínku pro získání dotace, ale také žádal o dotace pro pokoje obsazené těmito osobami. Celkově bylo muži z ministerstva vyplaceno téměř 14 milionů korun. Podával také nepravdivé informace v žádostech o kompenzace mezd pro své zaměstnance, které podle něj kvůli krizovým opatřením souvisejícím s šířením COVID-19 nemohli chodit do práce. Tato tvrzení se však podle zjištění kriminalistů nezakládala na pravdě. Úřad práce ČR mu vyplatil jako náhradu za mzdu více než 5 milionů korun.

Hlavní komisař krajského oddělení hospodářské kriminality zahájil na základě shromážděných důkazů trestní stíhání tohoto 49letého muže za trvající zločin podvodu s dotacemi. Trestní zákoník za takové jednání stanoví trest odnětí svobody pět až deset let. Obviněný je stíhán na svobodě.

V souvislosti s případem zajišťují kriminalisté náhradní hodnoty, včetně nemovitostí (pozemky a rodinné domy) v předběžně vyčíslené hodnotě téměř 12 milionů korun a také finanční hotovost na účtech ve výši téměř 6 milionů korun. Vyšetřování tímto případem pokračuje.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient