Protidrogový vlak zavezl děti k autonehodě i do výslechové místnosti

Na pardubické vlakové nádraží minulý týden dorazila speciální vlaková souprava známá jako Revolution Train neboli Protidrogový vlak. Během zastávky v Pardubicích jej navštívilo více než 600 žáků pardubických základních škol, kteří se zde seznámili s nejrůznějšími dopady návykových látek a vyzkoušeli si, jak se v krizových situacích souvisejících s drogami rozhodovat.

Prohlídka protidrogového vlaku
Děti si za doprovodu lektora prošly celkem šest vagonů, ve kterých na ně čekaly filmová projekce a simulace nejrůznějších situací a prostředí. Dostaly se tak například do drogového doupěte, vězení, k autonehodě či do výslechové místnosti. „Pro žáky našich škol byl bezplatně zajištěn devadesátiminutový program, který je doslova vtáhl do reálného příběhu. Jeho prostřednictvím poznávali různá prostředí a fatální důsledky drogové závislosti. Několikrát se navíc sami museli rozhodnout, jak by se v dané situaci zachovali. Podle mého názoru je to ideální forma zážitkové prevence, kdy dochází k zapojení všech smyslů a interakci. Děti si mohou jednotlivé situace takzvaně osahat a vyzkoušet si jednání v krizových momentech na vlastní kůži,“ popsal program projektu Revolution Train náměstek pro školství a sociální politiku Jakub Rychtecký s tím, že město tuto dvoudenní akci podpořilo z Programu prevence kriminality a zvyšování bezpečnosti dotací ve výši téměř 90 tisíc korun.

Projekt Revolution Train, který pořádá nadační fond Nové Česko, funguje již od roku 2015. Od té doby se k němu připojilo na 80 měst, a to nejen z České republiky, ale i z Německa, Slovenska, Polska či Rakouska. Cílem celého projektu přitom je šířit zejména mezi dětmi a mládeží zážitkovou formou povědomí o drogách a jejich dopadech. „Tím však projekt nekončí. Od nadačního fondu Nové Česko dostaneme pro město také podrobná data z dotazníků o naší mládeži, o jejich zkušenostech s drogami, způsobech trávení volného času či jejich právním povědomí. Ve hře je i návazný vzdělávací program ve spolupráci s lektory a policií na našich školách,“ uzavřel Rychtecký.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

4 tipy jak připravit zahradu na léto

Když se počasí opravdu začíná oteplovat, vytáhněte gril, nafoukněte brouzdaliště a oprašte lehátko. I když vše, co prostě chceme udělat, je jen užít si sluníčko, opravdu stojí za to věnovat chvíli tomu, aby se vaše zahrada dostala do formy na letní měsíce.

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.