Proměnu školství ve 20.století přibližuje nová výstava v hradecké galerii

V Hradci Králové začala výstava, která přibližuje milníky československého školství 20. století. Expozice z názvem „Čest práci, paní učitelko!“ , bude k vidění v Galerii moderního umění v Hradci Králové do 27. ledna. ČTK to sdělili zástupci Muzea východních Čech v Hradci Králové, které výstavu připravilo. Výstava je v galerii, protože v muzeu pokračuje rekonstrukce.

„Název byl zvolen záměrně, kombinuje dvě oslovení učitelů v různých obdobích 20. století. Výstava totiž srovnává vývoj československého školství. Lidé, kteří na výstavu přijdou, budou moci pozorovat, jak probíhal vývoj ve školství, jak se proměnilo, a někteří také zavzpomínat,“ řekla ČTK mluvčí muzea Veronika Hepnarová.

Na výstavě jsou desítky sbírkových předmětů. Podle kurátorky Pavly Koritenské si návštěvník může udělat představu, jak se politické události a legislativní změny promítly do vzdělání v Československu v období první republiky a poté do poválečného československého školství. „Výstava představuje nejčastěji požívané učebnice a pomůcky daného období, unikátní lavice pro jednoho žáka, aktovky nebo různé typy školních vysvědčení, dobové fotografie a výběr školních obrazů z uvedených období,“ uvedla Koritenská.

Organizátoři připravili i dvě komentované prohlídky, a to na 20. prosince 2018 a 17. ledna 2019 vždy od 16.30.

Výstava „Čest práci, paní učitelko!“ je poslední ze série tří výstav hradeckého muzea, které kvůli rekonstrukci muzejní budovy na Eliščině nábřeží musely být v náhradních prostorech. První v galerii byla expozice nazvaná „Pod mořskou hladinou“, která přiblížila mořský svět. Druhá výstava v galerii se jmenovala „Lide Československý! Tvůj odvěký sen stal se skutkem“ a mapovala události související s vyhlášením Československa ve městě a okolí.

Rekonstrukce secesní budovy Muzea východních Čech v Hradci Králové zhruba za 90 milionů korun by měla skončit na jaře 2019. Poté přijde na řadu příprava nové expozice dějin města. Pro veřejnost se muzeum otevře na podzim příštího roku.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Jak vybrat originální pergolu na terasu?

Zahradní pergoly jsou nedílnou součástí venkovního prostoru a nabízejí mnoho možností pro vytvoření stylové terasy, klidného místa pro odpočinek nebo venkovního jídelního prostoru. Tyto stavby mohou být vyrobeny z různých materiálů a v různých stylech, od klasického po moderní, a slouží jako alternativa k tradičním zahradním altánům. V tomto článku se podíváme na zahradní pergoly blíže, uvedeme jejich vlastnosti a využití, a také se zaměříme na různé styly, které je možné použít pro vytvoření elegantní a funkční terasy.

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.