Search
Close this search box.

Proměnu školství ve 20.století přibližuje nová výstava v hradecké galerii

V Hradci Králové začala výstava, která přibližuje milníky československého školství 20. století. Expozice z názvem „Čest práci, paní učitelko!“ , bude k vidění v Galerii moderního umění v Hradci Králové do 27. ledna. ČTK to sdělili zástupci Muzea východních Čech v Hradci Králové, které výstavu připravilo. Výstava je v galerii, protože v muzeu pokračuje rekonstrukce.

„Název byl zvolen záměrně, kombinuje dvě oslovení učitelů v různých obdobích 20. století. Výstava totiž srovnává vývoj československého školství. Lidé, kteří na výstavu přijdou, budou moci pozorovat, jak probíhal vývoj ve školství, jak se proměnilo, a někteří také zavzpomínat,“ řekla ČTK mluvčí muzea Veronika Hepnarová.

Na výstavě jsou desítky sbírkových předmětů. Podle kurátorky Pavly Koritenské si návštěvník může udělat představu, jak se politické události a legislativní změny promítly do vzdělání v Československu v období první republiky a poté do poválečného československého školství. „Výstava představuje nejčastěji požívané učebnice a pomůcky daného období, unikátní lavice pro jednoho žáka, aktovky nebo různé typy školních vysvědčení, dobové fotografie a výběr školních obrazů z uvedených období,“ uvedla Koritenská.

Organizátoři připravili i dvě komentované prohlídky, a to na 20. prosince 2018 a 17. ledna 2019 vždy od 16.30.

Výstava „Čest práci, paní učitelko!“ je poslední ze série tří výstav hradeckého muzea, které kvůli rekonstrukci muzejní budovy na Eliščině nábřeží musely být v náhradních prostorech. První v galerii byla expozice nazvaná „Pod mořskou hladinou“, která přiblížila mořský svět. Druhá výstava v galerii se jmenovala „Lide Československý! Tvůj odvěký sen stal se skutkem“ a mapovala události související s vyhlášením Československa ve městě a okolí.

Rekonstrukce secesní budovy Muzea východních Čech v Hradci Králové zhruba za 90 milionů korun by měla skončit na jaře 2019. Poté přijde na řadu příprava nové expozice dějin města. Pro veřejnost se muzeum otevře na podzim příštího roku.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient