Prokop dosáhl na Dakaru letošního nejlepšího umístění. Engel se sune pořadím vzhůru

Včerejší osmá etapa Dakaru se z českých závodníků vyvedla především Martinu Prokopovi a Milanu Engelovi.

Prokop dojel se svým Fordem na sedmém místě, což je jeho letošní nejlepší umístění. I celkově je na této příčce. „Máme za sebou druhou nejdelší etapu rallye, většina byla v dunách, takže jsme tam strávili docela dost času. Jsem rád, že jsem to zvládl, protože v pondělí večer jsem se cítil hodně blbě,“ připomněl Prokop své problémy se zraněným zápěstím.
Aby se případně český automobilista dostal na medailové pozice, muselo by u těch nejlepších dojít k větším technickým problémům, protože např. na třetího Francouze Loeba ztrácí Prokop necelé dvě hodiny.

Na stupínkové pozice určitě od začátku Dakaru nepomýšlel motocyklista Engel, ale například první desítka by nebyla tak úplně k zahození. Po včerejšku se k ní zase o kousek přiblížil. Zatím je na 16. místě.

Do první dvacítky se v kategorii automobilů dostal Tomáš Ouředníček. „Posun je fajn. V úterý jsme zajeli slušně, bez defektu nebo jiných potíží. Na rozdíl od předcházejících etap si nemám za co nadávat. Když jsem viděl ty vysoké duny, na které se máme vydrápat, říkal jsem si, že snad není ani možné se přes ně dostat,“ uvedl Ouředníček.

V kamionech už máme jen jednoho závodníka. Po odstoupení Macíka, Kolomého a Šoltyse hájí české barvy Aleš Loprais. Zatím je na solidním šestém místě. Včera to však pro něj i jeho posádku moc jednoduché nebylo (I když, kdy je to na Dakaru lehké…?). „Abychom dunové pole vůbec projeli, museli jsme se vydat různými trychtýři, rozjíždět se dokola, několikrát jsme si museli najít jinou trasu. Některé duny jsme vyloženě skákali, párkrát dokonce hodně ostře. Bolí nás celé tělo, ale jsme šťastní, že jsme tady,“ oddechl si Loprais v cíli.

Rallye Dakar – průběžné pořadí:

Automobily: Attíja 29:15:50, 2. Roma, Haro (Šp.) -46:29, 3. Loeb -46:45, …7. Prokop -2:56:07, 19. Ouředníček -12:15:21.
SxS: 1. Lopez, Leon 36:16:18, …20. Roučková, Zelenka -24:55:20.
Motocykly: 1. Price 28:53:08, 2. P. Quintanilla -1:03, 3. Walkner -6:35, ...16. Engel -4:22:54, 40. J. Brabec -13:04:13, 51. Vlček -16:55:53, 72. Veselý -30:09:00, 78. Novotná -35:28:40.
Čtyřkolky: 1. Cavigliasso 36:35:51.
Kamiony: 1. Sotnikov 35:01:35, 2. Nikolajev (Rus./Kamaz) -26:49, 3. De Rooy (Niz./Iveco) 1:07:43, …6. Loprais -5:40:12.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak