Search
Close this search box.

Projekt Tvoříme Zlín má vítěze, obyvatelé rozhodovali o dílčích úpravách města

Relaxační zóna na louce u divadla. Pítko u cyklostezky, které poslouží sportujícím Zlíňanům. Vylepšení parčíku u Kudlovské přehrady, nebo třeba komunitní zahrada na Jižních Svazích. To jsou jen některé z nápadů samotných obyvatel Zlína, které bude město Zlín realizovat v rámci projektu participativního rozpočtu s názvem „Tvoříme Zlín“. O tom, který z dvaceti sedmi návrhů se přemění ve skutečnost, rozhodli v hlasování také sami obyvatelé Zlína.

„Potěšilo nás, kolik inspirativních nápadů lidé sami vymysleli. Měnit návrhy ve skutečnost začneme hned příští rok,“ přiblížil primátor Zlína Jiří Korec. Většina projektů by měla být dokončena už v roce 2019. Pouze u těch, které si vyžádají územní či stavební rozhodnutí, se může termín dokončení překlenout ještě do dalšího roku.

Lidé mohli v hlasování rozhodovat o pořadí takzvaných malých projektů, jejichž rozpočet nesměl přesáhnout půl milionu korun a také velkých projektů. U těch byl stanovený rozpočet jeden milion korun.

„Celkový rozpočet na projekt Tvoříme Zlín činil 5 milionů korun. Za tuto částku se podaří uskutečnit hned dvanáct návrhů, z nichž devět je malých a tři jsou velké,“ upřesnila koordinátorka projektu Kamila Gamalová.

O pořadí rozhodoval počet kladných, ale také záporných hlasů. Záporné hlasy měly odhalit případné kontroverzní projekty. Jeden takový se objevil i v tomto ročníku. Projekt psího hřiště si sice našel velkou spoustu příznivců, stejně tak měl však velmi početnou skupinu odpůrců, kterým se podařilo kladné body umazat. K realizaci postoupilo právě tolik vítězných návrhů, kolik se jich vešlo do stanoveného rozpočtu. Například projekt, který se v žebříčku malých projektů umístil na šestém místě, již v konečném součtu překročil celkový stanovený rozpočet, který byl pro malé projekty dva miliony korun. K realizaci se tak posunul následující projekt, který má sice méně hlasů, ale svým rozpočtem se vešel do stanoveného maximálního finančního limitu.

Realizace projektu musí být v kompetenci města Zlína a jeho organizací. Do hlasování o proměnách Zlína se zapojilo bezmála devatenáct stovek Zlíňanů se zájmem o své okolí.

Vítězné návrhy, které se budou realizovat:

Malé projekty:
Pítko u cyklostezky
Zpevněná stezka v lokalitě Kocanda – točna – směr bývalá Koliba
Komunitní zahrada Jižní Svahy
Park u Kudlovské přehrady
Úpravy prostranství mezi základními školami Komenského
Workoutové hřiště Bartošova čtvrť
Tři šťouchy pro uklizené náměstí Míru
„Malované hřiště“ – Bartošova čtvrť – ulice Borovská, hřiště č. 38
Čítárna v ulicích Zlína

Velké projekty:
Odstranění dalšího torza na J. Svazích (zastávka Česká)
Nekulturní okolí kulturního stánku
Relaxační zóna u divadla

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient