Projekt Čisté povodí Svratky pokračuje, cílem je zlepšení kvality vody v přehradě

Dalších pět let bude pokračovat projekt Čisté povodí Svratky. Je zaměřený na zlepšení dlouhotrvající špatné kvality vody v přehradních nádržích Brno a Vír vlivem přemnožených sinic–cyanobakterií.

Na pokračování projektu se dohodly město Brna, Jihomoravský kraj a Povodí Moravy loni na podzim. Na jaře 2018 Povodí Moravy požádalo město a kraj o poskytnutí dotace na projekt Realizace opatření na Brněnské údolní nádrži, konkrétně na jeho třetí etapu pro roky 2018 až 2022. Zástupci města, kraje i Povodí Moravy prezentovali pokračování projektu ve čtvrtek na tiskové konferenci.

Předpokládané náklady na třetí etapu jsou 50 milionů korun, přičemž dotace z krajského a městského rozpočtu nepřesáhne 50 % celkových uznatelných nákladů projektu. Jedná se o pokračování již ověřených činností na Brněnské přehradě, které podporují v nádrži dobrou kvalitu vody po celou koupací sezónu. Povodí Moravy bude zajišťovat celý projekt personálně a provozně.

„S Jihomoravským krajem jsme se dohodli na tom, že v opatřeních budeme pokračovat i v dalších pěti letech. Jejich cílem je udržet kvalitu vody v přehradě tak, aby byla nadále atraktivní pro koupání. V posledních osmi sezónách enormně vzrostl počet lidí, kteří sem jezdí za rekreací. Toto bychom chtěli udržet a město paralelně k tomuto projektu investuje do zlepšování infrastruktury pro návštěvníky přehrady. Jedná se o sprchy, převlékárny, dětská hřiště, grilovací místa i nové koupací molo,“ řekl náměstek primátora Martin Ander.

Projekt Čisté povodí Svratky započal v roce 2002 studiemi, které měly zjistit příčiny znečištění přehrady. Voda byla znečištěna přemnoženými toxickými sinicemi.

V roce 2010 se proto začalo se srážením fosforu na přítoku přehrady a výstavbou aeračních věží. Návštěvníci je nemůžou na první pohled vidět, všechny jsou skryté pod hladinou a zajišťují provzdušňování vody.

Projekt zahrnuje i akce v povodí nad Brněnskou přehradou. Spočívají ve stavbách čistíren odpadních vod a protierozních opatření a mimo jiné také ve vytváření sedimentačních prostor. Projekt probíhal zatím v etapách v letech 2010–2012 a 2013–2017. Nyní bude následovat třetí pro roky 2018 až 2022.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Mezinárodní kosmická stanice zachycena na Opavsku

V létě, kdy Slunce dosahuje v poledne své nejvyšší polohy, máme jedinečnou šanci vidět Mezinárodní kosmickou stanici (ISS) jak pluje před naším sluncem. Tuto zvláštní událost mohl v sobotu 3. června 2023 pozorovat Petr Horálek, vědec z Fyzikálního ústavu v Opavě. Bylo to v obci Uhlířov u Opavy, kde mohl vidět ISS i spoustu slunečních skvrn.

Proč je Snusim.to první volbou při nákupu nikotinových sáčků a žvýkacích tabáků?

Představte si eshop, který je víc než jen obchodem. Snusim.to je místem, kde se milovníci snusu a nikotinových sáčků shromažďují, sdílejí své zkušenosti a objevují nové produkty. Společnost je známá svou vášní pro své produkty a dlouholetými zkušenostmi v oblasti snusu. Největší prioritou Snusim.to je poskytnout zákazníkům nejlepší zážitek z užívání snusu.

Češi stále více preferují masivní nábytek. Jaké dřevo je nejoblíbenější?

Pokud jste si v poslední době všimli, že v Česku se stále častěji objevuje masivní nábytek, nejste sami. Tento nový trend získává na popularitě a láká stále více lidí nejen svojí robustností, ale hlavně svou kvalitou. Přirozeně výběr správného dřeva je klíčovým faktorem při výrobě tohoto elegantního nábytku a proto se podíváme na to, jaké druhy dřeva jsou momentálně nejoblíbenější. Pokud vás zajímá, jestli jsou vaše preference v souladu s tímto trendem, neváhejte a pokračujte ve čtení!