Profesionální hasiči z Chebu jsou vítězi vodní záchranné Slezské Harty 2018

(Aktualizováno před )

Tým Hasičského záchranného sboru (HZS) Karlovarského kraje z Chebu se stal vítězem prestižní soutěže ve vodním záchranářství složek IZS, která se konala ve středu 13.6.2018 na vodní nádrži Slezská Harta (okres Bruntál). Chebští profesionální hasiči mj. vyhráli čtyři kvalitní horská kola.

Stříbrní skončili v jubilejním dvacátém ročníku – za účasti brigádního generála Ing. Vladimíra Vlčka, Ph.D., ředitele HZS Moravskoslezského kraje – jejich kolegové z HZS hlavního města Prahy, na bronz dosáhl tým HZS Moravskoslezského kraje z Frýdku-Místku.

Na náročnou vodní trať se vydalo na člunech se zadním motorem, většinou nafukovacích, celkem 22 čtyřčlenných týmů z celé ČR (mj. Brno-přehrada, Olomouc, Prostějov, Jeseník, a několik týmů z Moravskoslezského kraje) a Polska, odkud přijel 1 tým profesionálních hasičů (PSP) z města Prudniku (9. místo). Policie ČR byla letos zastoupena týmem z Frýdku-Místku (4. místo).

Příjemné počasí s teplou vodou v nádrži sice pod mraky, ale bez deště přálo soutěžícím i organizátorům. HZS Moravskoslezského kraje, Územní odbor Bruntál, spolupracuje dlouhá léta při organizaci soutěže „Slezská Harta“ s Českou asociací hasičských důstojníků, Zdravotnickou záchrannou službou Moravskoslezského kraje a Vodní záchrannou službou Českého červeného kříže Bruntál. Jejich zástupci byli mezi rozhodčími na všech sedmi stanovištích.

Vedle tradičních disciplín – první pomoc (záchrana kojence a muže s amputovanou rukou), jízda na raftu s pádly, hody záchranným kruh a pytlíkem na laně na cíl a technika jízdy (slalom, zajetí a couvání do vodní garáže) – musely čtyřčlenné týmy zachraňovat opatrně z vody i muže po pádu z vodního skútru s podezřením na poranění krční páteře (s použitím páteřní desky a krčního límce). Velké problémy dělala i závěrečná disciplína, kdy museli týmy doplavat několik desítek metrů k raftu a dopravit odtud co nerychleji na souš dvě tonoucí osoby v podobě dvou těžkých plastových barelů.

Soutěž vznikla jako reakce na ničivé povodně v roce 1997. Po povodních v roce 2002 získala soutěž od generálního ředitelství HZS ČR kredit neoficiálního Mistrovství republiky posádek HZS ČR ve vodním záchranářství, což jen podtrhlo úroveň této soutěže.

Námětem soutěže je poskytnutí první pomoci a záchrana osob z vodní hladiny a břehů, základní ošetření a transport pomocí motorového člunu. Tento námět vychází z osvědčeného modelu obdobných soutěží pořádaných ILS (International Life Saving) a VZS ČČK.

Převzato ODTUD

Diskuze

Scroll to Top
Web vyrobili ve Webklient.cz