Search
Close this search box.

Prodávali přes internet nebezpečná anabolika SARM, nyní jim hrozí osm let vězení

Nepovolená anabolika SARM (S.A.R.M.S) - tzv. selektivní modulátory androgenového receptoru - prodávali pro „výzkumné účely”. Věděli, že jsou nebezpečné, fakt, že je světová antidopingová agentura zakázala, však používali spíš jako prodejní argument pro jejich extrémní účinnost.

Nepovolená anabolika SARM (S.A.R.M.S) – tzv. selektivní modulátory androgenového receptoru – prodávali pro „výzkumné účely”. Věděli, že jsou nebezpečné, fakt, že je světová antidopingová agentura zakázala, však používali spíš jako prodejní argument pro jejich extrémní účinnost. Pětičlenná skupina se díky svým aktivitám na sociálních sítích ocitla v hledáčku policie a ta stíhá celkem čtyři muže a jednu ženu. „Veškeré texty jednají pouze v hypotetické rovině,” tvrdili na webu, „čistě hypoteticky“ jim i přesto za prodej zakázané látky hrozí až osm let odnětí svobody.

Kriminalisté detailně zmapovali chod překupníků, kteří tyto látky nakupovali původně v Číně. V České republice je pak nechali tzv. „nakapslovat“ a prodávali je minimálně od začátku roku 2020 dál koncovým uživatelům. Reklamy na tyto látky byly dostupné na kanálu Youtube a na sociálních sítích. Celý tento proces zajišťovaly, mimo jiné, i osoby, které se pohybují ve světě kulturistiky a fitness. Za tuto dobu se jim podařilo získat finanční prospěch ve výši několika milionů korun českých. Obvinění se snažili svou činnost zastínil za zahraničními společnostmi registrovanými převážně ve Velké Británii.

V současné chvíli už kriminalisté prověřují i další podobné případy, kdy firmy, či jednotlivci nabízí na internetu látky SARM.

SARM jsou selektivní modulátory androgenových receptorů, laicky řečeno, anabolické steroidy, které jsou k prodeji na českém trhu zakázané. Naše legislativa reaguje na zneužívání těchto látek zejména při nedovoleném dopingu ve sportu. Látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem jsou tak uvedeny v Nařízení vlády č. 454/2009 Sb., kterým se pro účely trestního zákoníku stanoví výčet těchto látek. Jejich distribuce a přechovávání ve větším množství je tak neoprávněné a trestné dle ustanovení § 288 trestního zákoníku.

Na mnoha internetových serverech se ale lidé dočtou, jak skvělá tato látka je na budování svalové hmoty a odbourávání tuku. Je ale velmi důležité, podívat se na to, že informace tohoto typu jsou velmi zavádějící a užívání takových látek bez dohledu lékaře může mít fatální následky. Dle odborných studií mohou v určitých dávkách působit terapeuticky, ovšem bez odborného dohledu lékaře mohou v lidském organismu vyvolat závažné zdravotní problémy. Látky SARM obecně ovlivňují hormonální systém, kdy u mužů může docházet ke snížené produkci spermií, poruchám erekce, plešatosti. U žen pak k prohlubování hlasu, nadměrnému růstu ochlupení a poruchám plodnosti. Dále může docházet k poškození kardiovaskulárního systému ve formě hypertenze, vzniku krevních sraženin a také poškození tepen. Tyto potíže mohou vést až k srdečnímu infarktu nebo cévním mozkovým příhodám. Neméně významné závažné následky pak mohou z dlouhodobějšího hlediska nastat i v celkovém metabolickém systému organismu, což se může projevit fatálním poškozením jater.

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (obdoba našeho Státního ústavu pro kontrolu léčiv) varuje uživatele látek SARM před jejich užíváním z důvodu reálného výskytu život ohrožujících reakcí na tyto látky.

Všichni členové jsou obvinění ze spáchání trestného činu Výroba a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem v prvním a třetím odstavci trestního zákoníku, za což jim v případě odsouzení hrozí až osmiletý trest odnětí svobody. Někteří z nich jsou pak stíháni jako členové organizované skupiny. Stíhání probíhá na svobodě.

„Touto cestou bychom ale rádi apelovali na širokou veřejnost, aby si lidé konzumaci podobných látek velmi dobře rozmysleli, protože i malé množství může mít fatální vliv na lidský organismus,” uvedla Hana Křížová, z pražské správy Policie ČR.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

10 zásad pro nové dětské hřiště

Dětská hřiště jsou místa, kde děti tráví mnoho hodin svého dětství. Tato prostranství by měla být bezpečná, zábavná a podporovat rozvoj dětí. Při plánování nového

Tvorba webových stránek: Webklient