Search
Close this search box.

Prodanou nevěstu viděly tisíce lidí

Největší open air představení opery Bedřicha Smetany Prodané nevěsty se představilo v pátek 7. září na plzeňském náměstí Republiky. Inscenaci, kterou navštívilo téměř deset tisíc lidí, připravil Plzeňský kraj ve spolupráci s Divadlem Josefa Kajetána Tyla, městem Plzeň a agenturou Nashledanou ke stému výročí vzniku samostatného Československa. Město přispělo na akci částkou jeden milion korun. Režisérem inscenace s více než 350 účinkujícími, obřími kulisami, panoramatickým jevištěm a živými zvířaty byl Tomáš Pilař, šéf opery Divadla Josefa Kajetána Tyla.

Role Mařenky se ujala plzeňská operní sólistka Ivana Veberová, Jeníka hrál a zpíval Aleš Briscein a Kecala Jevhen Šokalo. Jako komparsista ve venkovské hospodě byl za město Plzeň první náměstek primátora Martin Baxa. V roli kněze vystoupil biskup Tomáš Holub, za pípou z pivovarského muzea stál sládek z Plzeňského Prazdroje Václav Berka.

Bedřich Smetana zasadil svoji operu Prodaná nevěsta právě na Plzeňsko, kde v mládí studoval. Nynější scéna představovala též dobovou náves z Plzeňska, jako byla v premiéře Smetanovy opery z roku 1866. Díky opeře se proslavily i ve světě tradiční lidové kroje z okolí Plzně a též tzv. holubička.

Kromě sólistů vystoupil šedesátičlenný sbor, jehož dirigentem byl Norbert Baxa, dětský sbor, kolem stovky tanečníků z folklorních souborů, cirkusové defilé, nechyběl symfonický orchestr a atmosféru dobové vesnice dokreslovali dva koně, kozy a vůl Bolek.

Velkolepé inscenaci předcházel již tradiční Průvod Vendelín, jenž zahájil novou kulturní sezonu 2018/2019 v Plzni. Průvod umělců a milovníků umění oživil ulice Plzně již popáté. Cílem akce je symbolicky vyjádřit početnost a sílu kulturní obce. Průvod organizuje město Plzeň spolu s Divadlem Josefa Kajetána Tyla.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Tvorba webových stránek: Webklient