Prodanou nevěstu viděly tisíce lidí

Největší open air představení opery Bedřicha Smetany Prodané nevěsty se představilo v pátek 7. září na plzeňském náměstí Republiky. Inscenaci, kterou navštívilo téměř deset tisíc lidí, připravil Plzeňský kraj ve spolupráci s Divadlem Josefa Kajetána Tyla, městem Plzeň a agenturou Nashledanou ke stému výročí vzniku samostatného Československa. Město přispělo na akci částkou jeden milion korun. Režisérem inscenace s více než 350 účinkujícími, obřími kulisami, panoramatickým jevištěm a živými zvířaty byl Tomáš Pilař, šéf opery Divadla Josefa Kajetána Tyla.

Role Mařenky se ujala plzeňská operní sólistka Ivana Veberová, Jeníka hrál a zpíval Aleš Briscein a Kecala Jevhen Šokalo. Jako komparsista ve venkovské hospodě byl za město Plzeň první náměstek primátora Martin Baxa. V roli kněze vystoupil biskup Tomáš Holub, za pípou z pivovarského muzea stál sládek z Plzeňského Prazdroje Václav Berka.

Bedřich Smetana zasadil svoji operu Prodaná nevěsta právě na Plzeňsko, kde v mládí studoval. Nynější scéna představovala též dobovou náves z Plzeňska, jako byla v premiéře Smetanovy opery z roku 1866. Díky opeře se proslavily i ve světě tradiční lidové kroje z okolí Plzně a též tzv. holubička.

Kromě sólistů vystoupil šedesátičlenný sbor, jehož dirigentem byl Norbert Baxa, dětský sbor, kolem stovky tanečníků z folklorních souborů, cirkusové defilé, nechyběl symfonický orchestr a atmosféru dobové vesnice dokreslovali dva koně, kozy a vůl Bolek.

Velkolepé inscenaci předcházel již tradiční Průvod Vendelín, jenž zahájil novou kulturní sezonu 2018/2019 v Plzni. Průvod umělců a milovníků umění oživil ulice Plzně již popáté. Cílem akce je symbolicky vyjádřit početnost a sílu kulturní obce. Průvod organizuje město Plzeň spolu s Divadlem Josefa Kajetána Tyla.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Na co si dát pozor při výběru fotovoltaiky a tepelného čerpadla?

Výběr fotovoltaického zařízení a tepelného čerpadla znamená investici, která bude mít vliv na naši budoucnost. Je důležité si uvědomit, že výběrem správného systému můžeme ušetřit spoustu peněz a snížit naši uhlíkovou stopu. Proto se při výběru obou zařízení musíme zaměřit na některé klíčové body, abychom měli jistotu, že jsme udělali nejlepší možnou volbu.

Znáte hlavní města světa?

Světové metropole jsou města, která hrají klíčovou roli v globálním ekonomickém, kulturním a politickém systému. Tyto města často představují kulturní a historická centra, kde se nacházejí ikonické stavby, muzea a památky. Tento kvíz se zaměřuje na hlavní města největších světových ekonomik a stává se tak skvělou příležitostí procvičit si své znalosti o hlavních městech po celém světě.

Co je CE certifikace a pro koho je důležitá?

Označení CE je důkazem, že výrobce nechal výrobek posoudit a ten splňuje zdravotní, bezpečnostní a environmentální požadavky. Tahle certifikace vám jednak dodá na důvěryhodnosti, jednak