Proč mladé ženy přitahují starší ženatí muži?

Průzkumy dokazují, že ženy více přitahují ženatí muži. Proč? Pravděpodobně je to díky kopírování volby partnera, biologickému procesu, který existuje napříč druhy.

Průzkumy dokazují, že ženy více přitahují ženatí muži. Proč? Pravděpodobně je to díky kopírování volby partnera, biologickému procesu, který existuje napříč druhy a při němž jsou samice více přitahovány samci na základě jejich podpory třetí straně. Bez ohledu na to se však zdá, že předem schválený vztah má biologické výhody. Zde je několik z nich:

Kopírování výběru partnera u lidí je specifické pro ženy

Ačkoli existuje mnoho důkazů, že kopírování partnerů probíhá u obou pohlaví mezi zvířaty, existují předběžné důkazy, že účinky jsou výraznější u lidských žen. Jedna studie zjistila, že ženy považují muže ve svazku za atraktivnější a tráví výrazně více času prohlížením obrázků potenciálních nápadníků, pokud jsou zobrazeni jako ženatí nebo ve vztahu. Tento efekt se zdaleka tolik neprojevoval u mužů, kteří se dívali na ženy v páru.

Nejen některé ženy – většina žen

V jedné nedávné studii byla vysokoškolským studentkám předložena fotografie muže a bylo zjištěno, že 90 procent z nich tento muž zaujal i poté, co jim bylo sděleno, že je ve vztahu. Když však bylo ženám sděleno, že je svobodný, zaujal pouze 59 procent z nich. “Nezadaným ženám se muž opravdu, ale opravdu líbil, když byl zadaný,” řekla New Scientist spoluautorka studie Melissa Burkleyová z Oklahomské státní univerzity.

Obvykle z toho vyrostou

Podle přinejmenším jedné studie je pravděpodobnější, že mladší a pravděpodobně méně zkušené ženy budou přitahovány ženatými muži. Výzkum zveřejněný v časopise Human Nature podporuje teorii převládající mezi evolučními biology, že kopírování výběru partnera souvisí s tím, že jiná žena označuje muže za “bezpečného”. Naopak zralé a zkušené ženy si již vyvinuly sofistikovanější způsoby hodnocení potenciálních partnerů. Zajímavé je, že stejná studie ukazuje, že vliv kopírování výběru partnera má zřejmě své hranice, a když byli muži vyobrazeni jako ti, kteří měli pět minulých vztahů, i nezkušené ženy věděly dost na to, aby se vyřadily. Muž v prvním manželství je mnohem atraktivnější než muž v pátém.

Vše záleží na tom, jak dobře vypadá váš manžel či manželka

Zdá se, že akcie zadaného muže nezvyšuje jeho vlastní dobrý vzhled, ale přitažlivost jeho partnerky, ukázal výzkum. Studie zjistila, že pokud byli lidé spojeni s atraktivnějším partnerem, efekt kopírování výběru partnera zesílil. Dobrou zprávou tedy je, že jste se oženil mimo svou ligu. Špatnou zprávou je, že to nutí nezadané ženy přemýšlet, jestli jim něco neuniklo, když vám daly přednost.

Nakonec stále respektují prsten

Na rozdíl od jiných experimentů, které hodnotily atraktivitu na základě obrázků a písemných scénářů, jedna studie nechala ženy komunikovat s muži, kteří měli snubní prsteny, a poté s muži, kteří je neměli. Když výzkumníci následně položili řadu otázek, ženy uvedly, že muži bez snubních prstenů byli atraktivnější než ženatí muži. A když se jich ptaly, s kým by raději šly na večeři, měly s ním sex, navázaly s ním vztah nebo ho pozvaly domů, muži bez snubních prstenů zvítězili ve všech čtyřech oblastech.

Následné studie podpořily tvrzení, že ženy jsou teoreticky přitahovány ženatými muži, ale v praxi už méně. To je jeden z vědecky podložených důvodů, proč svobodné ženy více přitahují ženáči, ale nemají zájem tuto přitažlivost realizovat (kromě výzvy a tabuizace krádeže cizího partnera). A mějte na paměti – i kdybyste se nechali uchlácholit k nevěře, nevěrou byste ztratili evoluční výhodu.

To je možná ta největší ironie kopírování výběru partnera. Partnerský vztah vás činí atraktivnějšími, ale v okamžiku, kdy tuto podporu využijete, stanete se podstatně méně bezpečnými a méně atraktivními. Berte tedy náhlou pozornost žen po svatbě jako to, co je – zvýšení sebevědomí pro vaše chlapské ego. Nic víc.

Foto: Pixabay

Sdílejte článek

Přečtěte si také

SPORT PORADNA: Jak na výběr těch nejvhodnějších kopaček

Milujete fotbal a poohlížíte se po té správné obuvi na kopanou? Poradíme vám s výběrem fotbalových kopaček. Můžeme začít tím, že se zamyslíme nad tím, jaký typ hřiště budete nejčastěji hrát, jaký je váš herní styl a jaký rozpočet máte na kopačky vyčleněný. To vám pomůže zúžit možnosti a snáze se rozhodnout.

Policie oznámí, kdo může za výbuch a smrt v dole OKD před vánoci 2018

Dne 20. prosince 2018 došlo na dole ČSM Sever ve Stonavě, okres Karviná, k výbuchu metanu. Při výbuchu zahynulo 13 horníků (1 Čech a 12 Poláků) a dalších 7 bylo zraněno. Tři horníci byli hospitalizováni v Ostravě a Karviné, přičemž jeden z nich byl ve vážném stavu. V lednu 2019 vznikl společný vyšetřovací tým složený z justičních a policejních orgánů Polské a České republiky. Nyní mezinárodní tým oznámí výsledky vyšetřování.