Search
Close this search box.

Příští víkend ve Znojmě bude ve znamení akcí k výročí republiky

Významné výročí vzniku republiky si ve Znojmě připomenou příští víkend hned v rámci několika akcí. Nejvýznamnější z nich je slavnostní otevření revitalizované části Jubilejního parku a výsadba Lípy republiky. Tyto dvě akce doplní ještě divadelní představení a koncert. Další akce k výročí republiky jsou pak většinou v režii jednotlivých škol.
Slavnostní otevření revitalizované části Jubilejního parku ve Znojmě se koná v neděli 28. října 2018 v 9:00 hodin u příležitosti oslav 100 let republiky. Na místě samém proběhne i odhalení busty Tomáše Garrigua Masaryka. Jubilejní park ve Znojmě, jeden z nejlépe zachovaných a současně nejvýznamnějších menších objektů zahradní architektury, byl založen k 10. jubileu vzniku republiky. Cílem nynější pečlivé památkové obnovy je navrácení jeho historické podoby tak, jak ji v roce 1928 navrhl významný zahradní architekt první republiky Josef Kumpán.

Město Znojmo si také zasadí vlastní lípu. Starosta Jan Grois vysadí Lípu republiky v neděli 28. října v 12:00 v Dolním parku. Tato lípa se tak zařadí mezi ostatní slavnostně vysazené lípy, které se ve Znojmě vysadili v rámci krajské akce 100 lip – 100 oslav.

Významnému jubileu jsou věnované i dvě víkendové kulturní akce. U příležitosti oslav 100 let republiky pořádá Městské divadlo Znojmo mimořádný večer Pražského komorního baletu věnovaný profesoru Pavlu Šmokovi. Baletní představení pod názvem Fenomém Šmok se uskuteční v sobotu 27. října od 18:00 hodin. Uvedeny budou jeho choreografie Musica slovaca (na hudbu Ilji Zeljenky), dále choreografie Po zarostlém chodníčku (s hudbou Leoše Janáčka) a choreografii Holoubek (s hudbou Antonína Dvořáka), vše v novém nastudování. Vstupenky na tento ojedinělý baletní večer je možné koupit na www.vstupenkyznojmo.cz nebo v Turistickém informačním centru na Obrokové ulici.

V neděli od 17:30 hodin se uskuteční Slavnostní koncert k 100. výročí vzniku Československé republiky, a to v Císařském sále znojemského hradu. Jedná se o kulturní akci, kde vystoupí dva pěvecké sbory – znojemské Pěvecké sdružení Vítězslava Nováka a Smíšený pěvecký sbor Karla Němečka z Moravského Krumlova. V programu zazní skladby předních českých i světových autorů a úpravy lidových písní. Koncert se uskuteční pod záštitou města Znojma a ve spolupráci s Jihomoravským muzeem. Vstupné: 80 Kč, předprodej v TIC na Obrokové a na místě koncertu.

Nejde o první oslavy jubilea, které ve městě probíhají. Již na začátku října ve Znojmě proběhla akce Zažijte to znovu, díky které mohli všichni zažít atmosféru první republiky se vším všudy. Za zmínku stojí i další vybrané akce:

REPUBLIKA REPUBLICE
V pátek 26. října pořádá ZŠ nám. Republiky akci „Republika republice“. V rámci ní dojde v 9:00 za účasti starosty města k setkání žáků u pomníku na nám. Republiky, kam žáci položí vlastnoručně vyrobený věnec s lipovými květy a vzkazy republice. V 9:30 pak škola vysadí svou lípu u Městského divadla.

ZŠ PŘÍMĚTICE – VÝSADBA LÍPY
V pátek 26. října v 11:00 hodin dojde v areálu školy k slavnostnímu zasazení stromu před školou, které bude doprovázeno zpěvem hymny. Ten den ve škole probíhá i barevný den, tj. žáci mají přijít v červené, modré nebo bílé barvy, díky čemuž následně společně poskládají vlajku.

STOLETÉ LÍPY V PŘÍMĚTICÍCH
Za zmínku stojí další akce, která proběhne v pátek 26. října ve 13:30 hodin. Pan Josef Novák má za svým domem ve starých Příměticích čtyři stoleté lípy, které v říjnu 1918 zasadil jeho dědeček Josef se svým synem Janem. Slavnostního setkání v 13:30 hodin na místě samém (ulice Lipová) se zúčastní i starosta Jan Grois. O hudební vložku se postarají děti ze ZŠ Přímětice.

Další vybrané akce škol:
ZŠ Mládeže
Projektové dny probíhají tento týden, 25. října je dýňový večer, součástí je i výstava k výročí (v budově na Vrchlického ulici), škola se také zapojila do iniciativy Český den s českými vlajkami (více na www.nejvicvlajek.cz).

ZŠ Pražská
Projektový týden probíhá v termínu 22. – 26. října, ve třídách I. stupně probíhají v rámci něho projektové dny na téma První republika / 100 let ČSR. Vždy jednu hodinu je edukační program s pracovnicí Jihomoravského muzea, a zbytek školního dne je v režii třídní učitelky. Další program tvoří porovnávání života dříve a nyní, dobové oblečení, hračky, bankovky, praktická příprava dobových pokrmů apod. Z každého dne a od každé třídy bude potom zpráva s fotografiemi na našich webových stránkách.

ZŠ JUDr. Mareše
Projektový den proběhl ve středu 16. října – Edukační program Monarchie vs republika (ve spolupráci s Jihomoravským muzeem ve Znojmě), projektový den na téma 100 let založení republiky, proběhlo focení živé vlajky (žáci a učitelé).

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Průvodce nakupováním– na co si dát při nákupu oblečení pozor?

Chcete-li být letos in a v pohodlí, musíte si dát při nákupu oblečení, doplňků a obuvi pozor na několik zásadních věcí. Že netušíte, oč se jedná? Nezoufejte a pojďte se inspirovat společně s námi. Na následujících řádcích vám totiž dáme užitečné rady a tipy na to, jak při nákupech oblečení postupovat.

Jak na levnější software? Poradíme!

V dnešním digitálním věku, kdy software tvoří základní stavební kameny našich každodenních pracovních i osobních aktivit, se stává nákup softwarových licencí nezbytností. Jedním z nejvíce

Jak na perfektní stylovou snídani

Během svátečního období mnozí z nás hledají způsoby, jak překvapit a potěšit své hosty.  Perfektní designová snídaně, která kombinuje pohodlí domova s nádechem luxusu, je

Tvorba webových stránek: Webklient