„Příští rok budeme silnější,“ tvrdí trenér Panthers Praha Lukáš Jenšík

Březen byl měsícem, kterým skončila sezona 2017/2018 pro obě elitní kategorie. Ženy po bojovném výkonu nestačily na úřadující mistryně Tigers Praha a Muži stejně jako loni nedokázali přetlačit Traverzu Mukařov. Zde je zpověd´ hlavního trenéra obou složek, Lukáše Jenšíka.

Ahoj Lukáši, začněme u „princezen“, oproti loňské sezoně bylo vidět, že se tým herně výrazně posunul směrem nahoru, což se odrazilo i na samotném výsledku. Velmi dobré 6. místo a jistota účasti v play-off s poměrně velkým předstihem, jsi Ty sám se sezonou výsledkově spokojen?

Ahoj, s šestým místem jsem určitě spokojený, byť všichni víme, že k páté pozici jsme rozhodně neměli daleko. Na druhou stranu mě mrzí pár ztracených bodů s týmy z dolního patra tabulky. Sezonní cíl jsme ale určitě splnili.

Je škoda, že se holkám nepodařilo urvat alespoň jeden zápas ve čtvrtfinálové sérii, protože za podané výkony by si to určitě zasloužily. Holky se ale s historicky první účastí v play-off popraly velmi statečně a byly více než zdatným soupeřem. Jak hodnotíš celou sérii?

Sérii a výkon v ní hodnotím kladně. Stál proti nám úřadující mistr, tedy soupeř, se kterým se prostě nesmí dělat zbytečné chyby. My jich sice udělali mraky, stejně si ale myslím, že jsme si jedno vítězství zasloužili. Tigers nám jej nedovolili a celou sérii byli zkrátka a dobře lepším týmem, který si postup vybojoval zcela právem. I tak jsem však na holky pyšný za to, jak to celé zvládly, a to hlavně po psychické stránce. Byli jsme zdatným soupeřem, ale letos jsme bohužel na víc neměli.

Máš svůj osobní tip na letošního vítěze?

Chodov i Tigers jsou podle mého v herní krizi a v tuhle chvíli nejsou týmy, které by dokázaly porazit Vítkovice. Očekávám tedy vítězství Vítkovic.

Pojďme teď výhledově do následující sezony, můžeme se těšit, na nové tváře a posily týmu? Začal jsi už tradiční letní scoutování?

Jádro týmu zůstává, primárně nám půjde o to, abychom holky udrželi pospolu. Jistě, nějaké posily chystáme, v hlavě už mám i pár konkrétních jmen, zatím to ale příliš neřešíme, zejména kvůli tomu, že liga stále probíhá. Věci se dají do pohybu až po Superfinále.

Letošním výsledkem jste si stanovili laťku poměrně vysoko. Diváci a soupeřky od vás budou očekávat kvalitní výkony. Dokážete se s tím poprat a minimálně zopakovat letošní výsledek?

Zopakovat takový výsledek bude nesmírně těžké. Všichni moc dobře ví, že se nám příští rok nemusí dařit jako letos a klidně můžeme hrát play-down. Naštěstí holky chápou, že pokud si znovu chtějí zahrát play-off a bojovat o umístění v horní šestce, tak musí letní přípravu a celkově tréninky brát vážně, protože od toho se celá sezona odvíjí. Jak už jsem říkal, mrzí mě ztracené body s papírovými outsidery, to chceme do příštího roku napravit a být tak ještě lepším týmem. Nebudu samozřejmě hned vyhlašovat útok na semifinále, ale minimálně po psychické stránce se musíme výrazně zlepšit.

V českých florbalových kuloárech se neustále diskutuje o systému ženské Extraligy. Myslíš si, že by se mělo nastavení soutěže nějak výrazně změnit? Pomohlo by to rozvoji českého ženského florbalu?

Hodně lidí se mnou nebude souhlasit, já si však stojím za tím, že se Extraliga vyrovnává. Vidět to bylo už letos, příští rok to podle mého názoru bude ještě zajímavější. TOP 4 se podle mě postupně rozšíří na TOP 6. Systém soutěže bych tak v tuhle chvíli nijak výrazně neměnil.

Na druhou stranu, Muži oproti premiérové sezoně v Národní lize zůstali za očekáváním. Výsledky byly v průběhu sezony minimálně nevyrovnané, což vyplynulo v konečné 4. místo po základní části. Čím to, že se tým tak hledal a nemohl najít herní pohodu?

Měli jsme trochu smůlu, protože se s námi celou sezonu táhla různá zranění a nemoci. Je ale potřeba si přiznat, že přístup hráčů nebyl ideální, proto přišla i ta zápasová deka. Klíčové bylo, že jsme se nedokázali nastartovat ani před play-off.

Čtvrtfinálová porážka s Traverzou byla víceméně smutnou tečkou za celou sezonou. Jak jsi sérii viděl ty?

Upřímně si myslím, že jsme sérii neodehráli špatně. Mukařov měl skvělou přesilovku, což rozhodlo. Dokázal potrestat každou naši chybu, my jsme naopak svoje šance trestuhodně zahazovali. Soupeř postoupil zaslouženě, letos jsme při současné formě prostě na víc neměli.

A obligátní posezónní hodnocení? Dá se vůbec hovořit o úspěšném ročníku, když vezmeme v potaz předsezónní cíle a konečný reálný stav? Dosáhl tým svého výkonnostního stropu?

Úspěšná sezona to určitě nebyla. Tým má rozhodně na mnohem víc, než co jsme předvedli. Jistě, nějaké menší předsezonní cíle jsme splnili, ten největší, kterým byl postup, ale zůstal nedosažen.

Jak bude „nejlepsi tým na světě“ vypadat v sezoně následující? Dojde k posílení nebo můžeme čekat spíše odchody nebo jiné výrazné změny?

Než abychom posilovali hráči z jiných týmů, raději dáme prostor mladším klukům, kteří dlouhodobě ukazují, že na to mají. Je vidět skvělá práce trenérů Míky a Koláře, kteří třetím rokem působí u dorostu a juniorů. Obecně je naší dlouhodobou cestou právě začleňování juniorky, nejinak tomu bude i příští sezonu.

Máš v hlavě už plán přípravy na novou sezonu? Jak bude vypadat Jenčova medicína na pochroumané sebevědomí, aby se kluci vrátili zpět na vítěznou vlnu?

Především si teď každý musí odpočinout a všechno si srovnat v hlavě. Pokud chceme, aby další sezona vypadala jinak, hráči musí změnit přístup. Hodně práce a změn čeká i trenérský štáb. Pokud si dokážeme vyčistit hlavy a do letní přípravy tak nastoupit s čistým štítem, můžeme pak začít hledat ztracené sebevědomí. To je jedna z prvních věcí, na kterých hodláme pracovat.

O tom, jak je náročné tvé působení u obou kategorií zároveň, už bylo napsáno už mnoho. Rozšířil jsi svůj realizační tým o Dana Škvora a o Mílu Mattese, kteří doplnili Andy, Štěpána, Gigiho a Janu. Budete v podobné sestavě pokračovat i pro rok následující?

Realizační tým u žen zůstává stejný, u mužů přijde pár změn. Tým stále povedu já, Míla Mattes jakožto první asistent bude zejména propojovat mládež s A-týmem. Druhým asistentem bude nově Kamil Sedlák, který naopak bude s Áčkem propojovat rezervní družstva a od nové sezony bude zároveň hlavním trenérem B-týmu. Zůstává i Andy Nováková jakožto kondiční trenér a Jana Ježková v pozici lékaře, psychologa a zásobovače sladkostí. Naopak v roli asistenta končí Štěpán Weber, který se ještě více zaměří na chod klubu jako takového.

Na závěr máš ještě možnost cokoli vzkázat hráčům, fanouškům, divákům či komukoli jinému.

Podpory fanoušků si moc vážíme a žene nás vpřed, za tu letošní jim také moc děkuji. Byl bych moc rád, kdyby se obecně zápasy elitních družstev těšily většímu zájmu, do příští sezony bych si tak přál, aby si na Stodolu našlo cestu více lidí, než tomu bylo letos. A pokud tohle čte někdo, kdo s návštěvou váhá, tak mohu vzkázat, že za rok uvidí ještě silnější Panthers Praha!

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Léto v Česku: Objevte kouzlo Vltavy a jižních Čech

Léto je tady a s ním i doba dovolených a výletů. Pokud plánujete trávit část svých letních dnů doma, v České republice, neměli byste vynechat jižní Čechy, oblast bohatou na historii, kulturu a nádhernou přírodu. A pro všechny milovníky vodních sportů je zde speciální novinka: nová vodácká mapa pro řeku Vltavu.