Search
Close this search box.

Primátorem Jablonce nad Nisou je Milan Kroupa

Ve čtvrtek 15. listopadu 2018 se konalo ustavující zasedání zastupitelstva města Jablonec nad Nisou. Zastupitelé složili slib a aklamací zvolili členy rady a primátora města. Primátorem se stal Bc. Milan Kroupa (ANO 2011), posty náměstků obsadili: MgA. Jakub Chuchlík (Česká pirátská strana) pro rozvoj města, který bude zároveň statutárním zástupcem primátora, dále Mgr. David Mánek (ANO 2011) pro oblast humanitní a Ing. Štěpán Matek (Společně pro Jablonec) pro ekonomiku a majetek.
V úvodu ustavujícího zasedání zastupitelstva všech 30 zastupitelů vzešlých z říjnových komunálních voleb složilo v souladu se zákonem o obcích slavnostní slib. Ten přečetl dle zvyklostí nejstarší člen zastupitelstva města, kterým je MUDr. Michael Vraný (Nová budoucnost pro Jablonec).

Poté byla zahájena volba členů vedení města a volba členů rady města. Zastupitelé po proběhlé diskuzi schválili většinou 17:13 volbu aklamací, tj. volbu veřejnou. „Aklamací chceme hlasovat, protože schůze je veřejná a lidé mají právo vědět, jak zastupitelé hlasují, proto jsme se rozhodli volit veřejně,“ vysvětlil zastupitel Jan Polák z České pirátské strany.

Jablonec má nově pět uvolněných představitelů
Vedení Jablonce nad Nisou, kde byly dosud čtyři placené funkce (primátor a tři náměstci), bude mít v tomto volebním období nově pět uvolněných představitelů.

Milan Kroupa v projevu před svým zvolením do pozice primátora mimo jiné uvedl, že služba lidem a obci je pro něj nejvyšším posláním, sází na mladé lidi a věří na týmovost. Vyzdvihl také svou důvěru v koaliční partnery. „Jsme jeden tým, tak jsme se společně rozhodli a tímto směrem půjdeme,“ řekl Kroupa. Zastupitelům sdělil, že odstoupí z funkce jednatele své firmy a bude se zcela věnovat práci primátora. Primátorem byl ve veřejné volbě zvolen většinou 19 hlasů.

Náměstkem pro rozvoj se se 17 hlasy stal architekt Jakub Chuchlík. Náměstkem pro ekonomiku a majetek města zastupitelé většinou 17 hlasů zvolili Štěpána Matka. Osmnácti hlasy byl do funkce náměstka pro oblast humanitní zvolen David Mánek. Pátým dlouhodobě uvolněným zastupitelem byl zvolen Petr Klápště jako radní pro územní a strategické plánování a participaci.

Rada zůstává devítičlenná
Rada města Jablonec nad Nisou zůstává složena z devíti členů, kterými byli zvoleni vedle pěti uvolněných zastupitelů ještě Jan Polák (Česká pirátská strana), Stanislav Říha (ANO 2011), Jarmila Valešová (Česká pirátská strana), Jan Zeman (ANO 2011).

Poradní výbory zastupitelstva jsou čtyři
Výbory zastupitelstva jsou iniciativní a kontrolní orgány. Ze zákona vzniká v každé obci finanční výbor a kontrolní výbor. Je věcí každého zastupitelstva, zda si zřídí i výbory pro další oblasti své činnosti. Oproti minulému volebnímu období v Jablonci budou jen výbory čtyři. Dopravní výbor nebyl zastupiteli ustanoven. Zastupitelé na svém ustavujícím zasedání schválili zřízení finančního výboru, kontrolního výboru, výboru pro hospodaření s majetkem města a výboru pro územní plánování a rozvoj města. Všechny čtyři výbory mají 11 členů.

Převzato ODTUD

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Pomerančová kůra – vlastnosti a použití

Pomeranče jsou jedním z nejpopulárnějších citrusových plodů. Kromě šťavnaté dužiny lze konzumovat také kůru, která rovněž má mnoho zdravotních vlastností. Proč bychom měli jíst pomerančovou

Tvorba webových stránek: Webklient